Metina Derneği’nin girişimleri sonucu Ete ile Kurt aileleri arasında geçtiğimiz yıllarda yaşanan husumet barışla sonuçlandı.

Metina Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği (METİNA-DER)'nin girişimleri sonucu 3 yıl önce 2 aile arasında başlayan ve bir kişinin ölümüyle başlayan husumet barışla sonuçlandı.

Metina Derneği'nin önceki başkanı Aydın Pirinççioğlu, kanaat önderi Adil Subatan ile Bağlar eski Belediye Eşbaşkanı Eşref Güler'in girişimleri sonucu Ete ile Kurt aileleri arasında geçtiğimiz yıllarda yaşanan husumet barışla sonuçlandı.

Barış törenine yerine kayyum atanan HDP'li Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ile Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz, Metina Derneği Başkanı Mehmet Özçelik ile her iki ailenin mensupları katıldı.

Metina Derneği

Metina Derneği husumetli aileleri barıştırdı

‘Ailelerin barışa evet demeleri takdire şayandır’

Barış töreninde konuşan Aydın Pirinççioğlu; "İki aile arasındaki husumetin bitmesi için gece gündüz demeden çalıştık ve bu husumetin sona ermesiyle mutlu olduk. İki ailemiz arasındaki husumetin daha fazla sürmemesi ve barışması için girişimlerde bulunduk ve tarafları ikna ederek barışı sağladık. Her iki ailenin de duyarlı davranış sergilemesi ve barışa evet demeleri takdire şayandır. Bu barışın kalıcı olması ve bölgeye örnek teşkil etmesini temenni ediyorum" dedi.

‘En zor iş barış içinde yaşamak’

BDP eski Bağlar Belediye Eşbaşkanı Eşref Güler; “Bu iki aile arasındaki husumetin bitmesi için Metina Derneği'nden Aydın Pirinççioğlu ile Yaşar Akar'ın çok büyük emekleri vardır. Bu emekler için ikisine teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de bu iki ailenin fertleri hak ediyor. Dünyada en kolay şey insanlara zarar vermek ve huzursuzluk çıkarmaktır. En zor iş ise barış içinde yaşamaktır. Bu husumetin barışla sonuçlanmasında emekleri olanlara teşekkür eder, Allah hayırlarını kabul etsin” ifadelerini kullandı.

ahmet türk

Mardin Büyükşehir Belediye eski Eşbaşkanı Ahmet Türk

‘Bu olayların sona ermesi için mücadele eden herkes cennetliktir’

Barış törenine katılan eski Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk şöyle konuştu: “Bölgemizde hoş olmayan olayların artık yaşanmasını istemiyoruz. Bu tür olayların yaşanması içimizi yakıyor. Bu tür olayların artık bölgemizde yaşanmaması ve sona ermesi için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Dünya insanlarına baktığımız zaman kendi halkları için büyük emekler sarf ettiğini görüyoruz. Ama maalesef bizim bölgemizde yaşanan olaylar huzursuzluk yarattığı için bizi üzüyor. Biz istiyoruz ki bütün kardeşlerimiz ve dostlarımız birbirine yakın olsunlar. Çıkmış olan olaylar büyümeden herkes kendi tarafından mücadele etmesi gerekir. Dedikodu çıkmadan olayların bitmesi gerekiyor. Bu olayların sona ermesi için mücadele eden herkes cennetliktir, hayır sahibidir. Peygamberimizin de dediği gibi dinimizde barışla kim uğraşırsa cennetlik olduğu belirtilmiştir. Güzel bir kalple birbirimizi sevmemiz gerekiyor. Bugün burada iki değerli ailemizin barışması için bulunmaktayız. Keşke bu husumet yaşanmasaydı. Eğer affedilecek bir imkan varsa affetmek kadar çok güzel bir şey yoktur. Partimiz ve değerli Metina Derneği üyeleri bu barışın tesis edilmesinde çok büyük emekler verdiler. Kendilerine bu konuda teşekkür ederim. Allah hayırlarını kabul etsin inşallah.”

SUR AJANS