Seçimlerde yurt içinde 60 milyon 904 bin 499 kişi oy kullanacak Seçimlerde yurt içinde 60 milyon 904 bin 499 kişi oy kullanacak

MKGP ve DFG, 9 aydır iddianameleri hazırlanmayan 16 gazetecinin uzun tutukluluk sürecine dikkati çekmek amacıyla Diyarbakır Adliyesi önünde Perşembe günü yapılacak açıklamaya katılım çağrısında bulundu.

Diyarbakır’da 8 Haziran 2022’de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir operasyon kapsamında gözaltına alına ve daha sonra çıkardıkları mahkemede tutuklanan 16 gazetecinin iddianamesi 9 aydır hazırlanmadı. Tutukluluk durumunun cezalandırmaya dönüştüğüne dikkati çeken Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Perşembe günü saat 12.00’de Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yapacak.

MKGP ve DFG tarafından Twitter üzerinden yapılan duyuruda, “16 gazeteci arkadaşımız tam 9 aydır; iddianamesiz, gerekçesiz, suçsuz bir şekilde hapiste. Bir kere daha gazetecileri serbest bırakın demek için bir araya geliyoruz” denildi. MKGP ve DFG, dayanışma için herkesi adliye önüne beklediklerini ifade etti.