OHAL kapsamında çıkarılan kararname ile davaların 6 Nisan’a ertelenmesinin en fazla kadınları etkilediğini belirten avukat Mehtap Sert, “Bu ülkede kadın olmak uyanamadığımız kabus gibi" diyerek Hava Zor adında bir tutuklunun karşılaştığı hak ihlalini dile getirdi.

Maraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayımlanan kararname ile yargı alanındaki dava açma, icra takibi, başvuru, şikayet, itiraz gibi süreler 6 Şubat'tan itibaren 6 Nisan 2023'e kadar durduruldu. Kararın en fazla etkilediği kesimlerin başında ise kadınlar geliyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu üyesi avukat Mehtap Sert, kadınların hem tutuldukları cezaevlerinde hem de dışarıda en yasal haklarını dahi kullanamadığını belirtti.

Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi

“Boşanma davası açan, kendisine ev tahsis edilen deprem mağduru kadınlar var. Tapu erkeğin üzerine olduğu için deprem yardımları erkeklere yatırılıyor. Anlaşılacağı üzere yine mağdur kesim kadınlar oluyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bu soruna bir çözüm bulması gerekir" diyen Sert, OHAL’in kadınlar üzerinde bıraktığı etkiyi cezaevinde tutuklu bulunan Zor’un yaşadıkları üzerinden anlattı ve şöyle devam etti:

“Özellikle İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan ve depremde yakınlarını kaybeden tutuklu kadınların cenazeye katılma gibi yasal hakkı ihlal ediliyor.

Havva Zor, depremde kızını kaybetti. O kadar cezaevi idaresine yalvarmasına rağmen yasal hakkı olan cenazeye katılıma izni verilmedi. 20 Şubat'a kadar avukat görüş yasağı olduğu için teselli bile edemedik. 20 Şubat'ta ziyaret ettiğimde morfinle uyuşturmuşlardı. Sadece göğsüne ve dizine vuruyordu. 2 Mart'ta açık görüşü vardı. Geriye kalan tek çocuğunu görecekti. Ama o hafta yeni bir deprem oldu. Akabinde Erzincan Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne nakil edildi. Günler süren nakilin ardından şimdi tek kişilik hücrede. Yasal olarak hücrede kalmasını gerektiren bir durumu yok. Çocuğunun birini kaybetmiş, sevdikleri ile acısını paylaşmasına izin verilmemiş, yaşayan tek çocuğuna sarılamamış bir anneyi hücreye koymanın bir tek nedeni olabilir; erkek-devlet şiddeti afette bile tarihsel görevine devam ediyor. İşkence insanlık suçudur. Şiddetinize inat dayanışmaya, yeni yaşamı inşa etmeye dair inadımız devam ediyor. Bu ülkede kadın olmak uyanamadığımız bir kabus gibi" (MA)