Havalar soğudu, aktarlara akın başladı Havalar soğudu, aktarlara akın başladı

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Ilıcak köyünde mobilya işiyle uğraşan 24 yaşındaki Serhat Aşan, dün bir parmağını çalıştığı makinaya kaptırdı. Aşan, önce İlçe Devlet Hastanesi'ne daha sonra Şırnak Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Aşan, burada plastik cerrah bulunmaması nedeniyle Diyarbakır’a sevk edildi. Aşan, 10 saat sonra Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyat oldu. Aşan'ın parmağının kurtulma olasılığının düşük olduğu belirtildi.  

Yaşananları anlatan Aşan’ın babası Rahmi Aşan, "Dün öğleden sonra 14.30’da kaza geçirdi. Sağ el işaret parmağı koptu. Yarım saat içinde ilçeye ulaştık. Sadece pansuman yaptılar. Hava yoluyla Şırnak 'e sevkini istedik. Yerel yetkililerle yardımcı oldular ama hava muhalefeti nedeniyle helikopter göndermediler. Karayoluyla Şırnak Devlet Hastanesi’ne getirdik. Roboskî'de kardan dolayı mahsur kaldık. Yarım saat yolda mahsur kaldık. Buradan da Diyarbakır’a sevk ettiler. Gerekçe; plastik cerrah doktorunun olmaması” diye konuştu.  

10 saat sonra ameliyat edildi

Şırnak 'teki hastane koşullarına tepki gösteren Aşan, "Çok sıkıntı yaşıyoruz. Karayoluyla Şırnak’tan Diyarbakı’a 6-7 saatte geldik. Yağmurdan dolayı da biraz gecikme oldu. 10 saat sonra ancak buraya ulaşabildik. Gece 24.00 sıralarında ancak ameliyata alabildiler. Doktorlarla görüştük, hala riskin devam ettiğini, parmağın kurtulma şansının yüzde 5-10 olduğunu söylediler" diye kaydetti.

'Sorunu çözün'

Kentteki sağlık sorunlarının çözüme kavuşması gerektiğini vurgulayan Aşan, şunları söyledi: "Özellikle Beytüşşebap’ta çok ciddi sağlık problemleri yaşıyoruz. En ufak bir kazada maalesef Beytüşşebap Devlet Hastanesi’nde müdahale edilemiyor. İlçe Devlet Hastanesi maalesef bir ambulans görevi görüyor. Onun ötesinde vatandaşa ciddi bir hizmet sunamıyor. Biran önce bölgemizdeki sağlık eksikliklerinin giderilmesini istiyoruz."

Editör: Ali Abbas Yılmaz