Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve Evrensel Gazetesi muhabiri Eylem Nazlıer’i gözaltındayken darbeden polislerin yargılanması çağrısı yaptı. 

RSF Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, gazetecileri darbeden emniyet görevlilerinin tespit edilmesini ve yargılanmasını talep etti.  Önderoğlu, "Gözaltında 15 saatlik kelepçeli yolculuk da, şiddet de işkencedir. İstanbul’da Evrensel muhabiri Eylem Nazlıer'i darp eden ve gazeteci Sedat Yılmaz'ın nakledildiği Ankara’da başına tekme atan emniyet görevlilerinin tespit edilip yargılanmasını istiyoruz" açıklaması yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma gerekçe gösterilerek dün 15 ayrı kentte düzenlenen operasyonda Diyarbakır’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kardeşi Filiz Yılmaz Ankara’ya getirildi. Yılmaz, götürüldüğü Ankara’da teslim edildiği polislerin kendisini darp ettiğini, başına isabet eden tekmeden dolayı işitme kaybı olduğunu belirtti.

İHD Diyarbakır Şubesi: Zırhlı araçlar sosyal yaşam alanlarından çıkarılsın İHD Diyarbakır Şubesi: Zırhlı araçlar sosyal yaşam alanlarından çıkarılsın

Meslektaşlarının tutuklanmasını protesto etmek isterken Kadıköy'de gözaltına alınan gazeteciler Eylem Nazlıer, Pınar Gayıp, Serpil Ünal, Yadigar Aygün, Esra Soybir ve Zeynep Kuray serbest bırakıldı.

‘Darp ediyorlardı’

Eylem Nazlıer de “Ters kelepçe taktılar. Ters kelepçe takamayacaklarını söylediğimde polis ‘Susmayı öğreneceksin’ dedi ve beni araca fırlattı. Daha sonra Serpil Ünal’ı gözaltı aracına getirdiler. Darp ediyorlardı, rahatsız olduğunu bildiğim için ‘Sağlık sorunları var, yaptığınız suç’ dedim. Kadıköy emniyet amiri olduğunu düşündüğüm polis ‘Bana cevap veremezsin’ diyerek yüzüme tokat ve yumruk atmaya başladı” diyerek anlattı. Saatlerce ters kelepçeyle araçta beklediklerini söyleyen Nazlıer gözaltına alınan gazetecilere uygulanan ters kelepçe nedeniyle ellerinde morarmalar oluştuğunu ifade etti. (Kaynak: MA)