Türkiye’nin birçok kentinde etkili olan kuvvetli sağanak yağış nedeniyle meydana gelen su baskınlarında Diyarbakır’da 2, Batman’da 4, Zonguldak ise 4 kişi yaşamını yitirdi. Can kayıplarının yanı sıra birçok kentte büyük hasar meydana geldi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi de selden olumsuz etkilendi. Kente bağlı kırsal mahallelerinde sel nedeniyle büyük zarar meydana geldi. Birçok tarla ve bahçe sel suları altında kalırken, saman çadırları da selden etkilendi. 170 ile 180 haneli Fêra mahallesinde tarla ve bahçelerin yanı sıra 1 köprü de hasar gördü. 

Köprü için başvuru yapılmış

Mahalle sakinlerinden İbrahim Ergün, hasar gören köprünün 15 yıl önce yapıldığını ve girişlerinin dar olmasından dolayı suyu tahliye etmekte yetersiz kaldığını, bu durumun da yağış sonrası sel baskınlarına neden olduğunu belirtti. Selden önce köprü için çeşitli başvurular yaptıklarını belirten Ergül, “Eğer büyük köprüler yapılsaydı bu zarar oluşmazdı. Sel sularından dolayı yollar çamura döndü. Keşif ekipleri gelip yol ve köprüleri kontrol etmeliydi. Ama selden sonra köyümüze gelip halimizi soran olmadı. Yağış öncesi kimse tedbir almadı” dedi.

‘Kaymakam yerinde değil’

HEDEP’ten Kürtçeyi yok sayan Diyanet’e tepki: Münafıklıktır HEDEP’ten Kürtçeyi yok sayan Diyanet’e tepki: Münafıklıktır

Sel nedeniyle bahçesi sular altında kalan İhsan Gezici, belediyeye tepki gösterdi. Selden sonra hiçbir yetkilinin köye gelmediğini ifade eden Gezici, “Kaymakamla görüşmeye gittik fakat yerinde olmadığı için derdimizi anlatamadık. Dilekçe yazdık ama cevap alamadık. Geçimimizi bahçeden sağlıyoruz. Siz de görüyorsunuz sel geldi ve her şeyi götürdü” dedi. Çamur nedeniyle yolların kapandığını aktaran Gezici, bu şartlar altında hasta ve yaşlı aile bireylerini hastaneye götüremeyeceklerini belirtti.

Maddi hasar

Yağışlardan etkilenen Tekel Mahallesi’nde ise, yağış ve beraberinde esen sert rüzgârdan dolayı bir evin çatısı uçtu. Evin sahibi Yasin Güneş, uçan çatının evin yakınında bulunan cami ve başka evlere zarar verdiğini belirtti. Güneş, 100 ile 150 bin TL arası maddi zararının olduğunu söyleyerek, “Evin içinde birçok eşyam ve gıda zarar gördü. Bize maddi bir destek olmalı” diye belirtti. (Kaynak: MA)