Adalet mücadelesini 358’inci gününde adliye binası kapısında sürdüren Şenyaşar ailesine polis müdahale etti. Aile, polise “Adalet aramak suçsa, gereğini yapın. Bizi de cezaevine atın, oğlum cezaevinde” diyerek tepki gösterdi. Haberi takip eden MA’nın muhabirinin de görüntü alması engellendi.

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, 358’inci gününde Urfa Adliyesi’nin Giriş Kapısı’nda sürdürdükleri Adalet Nöbeti’ne polis müdahale etti.

Adalet mücadelesini 358’inci gününde adliye binası kapısında sürdüren Emine Şenyaşar

Saldırıya uğrayan ambulans fotoğrafının kaldırılması istendi

Polis, ailenin adliye Giriş Kapısı’nda sürdürdükleri nöbetin “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa” muhalefet olduğunu öne sürerek, 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin saldırıya uğradığı ambulansların fotoğraflarının da kaldırılmasını istedi. Emine Şenyaşar, polis amirinin tehditlerine karşı, “Bizi de cezaevine atın, oğlum cezaevinde” diyerek tepki gösterdi. Ferit Şenyaşar ise, “Adalet arıyoruz, adalet aramak suçsa gereğini yapın” dedi.

“Sizin aileden 3 kişi katledilse, siz evinizde mi oturursunuz?”

Aile, dün Antep Bölge Adliye ve Ceza Mahkemesi kapısının girişinde nöbet tuttuklarını ve kimsenin kendilerine engel olmadığını belirterek, nöbetlerini devam ettireceklerini söyledi. Polis amiri ise, “Çıkıyor musunuz? Çıkmıyor musunuz?” ısrarını sürdürünce, Ferit Şenyaşar bunun üzerine polis amirine, “Sizin aileden 3 kişi katledilse, siz evinizde mi oturursunuz?” diye sordu.

Haber takibinde olan gazeteciye de engel Ailenin eylemini sürdürmesi üzerine polisler hiçbir gerekçe olmadan adliye bahçesinde bekleyen herkesi dışarı çıkarmaya çalıştı. Öte taraftan, haber takibinde olan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirinin görüntü alması engellendi. Duruma itiraz eden gazeteci bu kez de “turkuaz kart” engeli ile karşılaştı.