Türkiye 2’nci tur seçimleri için sandık başında Türkiye 2’nci tur seçimleri için sandık başında

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri takip etmek için Şırnak’a gelen İsviçreli heyet, asker ve polisler tarafından okullara alınmadı. Görüştüğümüz heyet üyeleri, seçimin demokratik bir ortamda yapılmadığını ifade ederek, raporlarını kamuoyuyla sonradan paylaşacaklarını açıkladı. 

'Demokrasinin olduğu söylenemez'

Heyette bulunan Tobia Schnebli, okullarda yoğunluklu olarak asker ve polislerin bulunmasının demokratik hukuk devletine aykırı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Biz seçimi takip etmek için İsviçre'den Şırnak'a geldik. Fakat gittiğimiz okullarda çok fazla asker, polis ve jandarmalar olduğu için bizi okul bahçelerine dahi almadılar. Demokratik seçim polis kontrolü altında gerçekleştiriliyor. Bizi okullara almadıkları gibi hakaretlerine de maruz kaldık. Bizlere, 'Burada ne işiniz var Suriye'ye gidin' diyerek hakaretlerde bulundular. Bu bize iyi bir gözlem vermedi. Bu seçimde demokrasinin olduğu söylenemez. Demokrasinin olmadığı bir gerçek. Çünkü okullarda polis ve jandarma silahlarla bekliyorlar. Silahlarıyla oy kullanıyorlar. Bu da demokrasinin olmadığını gösteriyor."

'Gelen gruplar engellendi'

Schnebli, kentte halkın demokratik koşullarda sandık başına gitmediğini söyleyerek, "Yedi tane okula gittik ve hepsinden de birbirinden farklı uygulamalar vardı. Bizim gibi buraya gelmek isteyen bir sürü grup vardı, engellendiler. Bizler bu gözlemlerimizi şuanda rapor haline getiriyoruz ve bu gözlemlerimizi kamuoyu ile paylaşacağız" dedi. (Kaynak: MA)