SUR AJANS

ÖSYM ‘başvuru çok’ gerekçesiyle bu yıl deprem bölgesine ilişkin attığı adım hak mağduriyetlerini de beraberinde getirdi. İkamet yeri Diyarbakır olan ancak sınav yeri ÖSYM tarafından başka illere taşınan çok sayıda öğrenci sınava giremedi.

Bu yerlerden biri de Diyarbakır’dan Sivas’taki Karşıyaka Nuri Dönmezcan İlkokulu. 144 öğrencinin sınava girmesi için hazırlıkları yapılan okulda sadece 8 öğrenci sınava girebildi. 183 öğrenci ise sınava giremedi.

31 Mayıs’ta Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınava giriş belgelerini erişime açtı. Sınav yerlerinin açıklanmasıyla birlikte Sivas, Ankara gibi uzak illerde sınava gireceklerini gören öğrenciler sosyal medyada bu duruma tepki gösterdi.

Tepkilerin büyümesiyle birlikte ÖSYM kısmi olarak geri adım attı ve bazı öğrencilerin sınav yerlerini uzak illerden alarak bu kez de Mardin, Bingöl, Batman ve Antep gibi illere verdi.

Yerleri değiştirilmeyen binlerce öğrenci ise ÖSYM tarafından belirtilen okullarda sınava girmek zorunda bırakıldı.

Okulda sadece 8 kişi sınava girebildi

ÖSYM’nin Diyarbakır başta olmak üzere deprem nedeniyle afet bölgesi ilan edilen illerde YKS sınavına başvuru yapan ancak sınava giremeyen öğrencilere dair net bir veri henüz paylaşılmış değil.

Sivas, Ankara gibi uzak illerde sınava girecek öğrencilerin katılımına örnek olacak bir gelişmeyi sabah saatlerinde “ÖSYM’nin neden olduğu tablo: Sivas’taki bir okulda 138 öğrenci sınava girmedi” başlıklı haberimizle duyurmuştuk.

İlk başta 138 olarak açıkladığımız veri son dakikalarda 2 kişinin daha sınava girmemesiyle bu sayı 136 olarak netlik kazandı.

YKS için açılan sınıflarda tek kişi olarak sınava girdiler

Karşıyaka Nuri Dönmezcan İlkokulu 144 öğrenci sınava girecekti. Ancak sınav yerinin uzaklığı nedeniyle bu sayı sadece 8’de kaldı. 136 öğrenci sınava katılmadı.

SurAjans, Sivas’taki Karşıyaka Nuri Dönmezcan İlkokulu’nda sınava girecek öğrencilerle konuştu. Gazetemize açıklamalarda bulunan öğrenciler, zor bir durumla karşı karşıya bırakıldıklarını belirterek, “Bazı arkadaşlarımız işyerlerinden izin alamadığı için sınava giremedi. Bazıları da uzak olduğu için gelemedi. Sınava girdiğimiz sınıflarda gözetmenle birlikte sadece 2 kişiydik dedi.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz