Yönetmenliğini Haşim Aydemir’in üstlendiği “Sur’da Devran” filmi bugün Türkiye’de vizyona girdi. Yapımcılığını Erdal Oyunlu ve senaristliğini Sabahat Altıparmakoğlu’nun yaptığı filmin müzikleri Bajar’a ait. Filmin oyuncu kadrosunda Sırrı Süreyya Önder, Nazmi Kırık ve Yüksel Ünal yer alıyor. Amed’te doğup büyümüş ve sinemaya yeni adım atmış olan Mustafa Yalçın, Ahmet Baran Başboğa ve Savaş Damla da filmde yer alan oyunculardan.

 Fillm, 28 yıldır tutuklu olan ve cezaevinde kaldığı süre içerisinde birçok kitap yazan Murat Türk’ün “Köprüdeki Düşman” adlı öykü kitabından beyazperdeye uyarlandı. Amed’in Sûr ilçesinde yaygın olan "kuşbazlık" kültürü üzerinden şekillenen filmde, dönemin politik hafızasına atıfta bulunuluyor. Direnişin hızla büyüdüğü 1990’lı yıllarda Sûr sokaklarındaki yaşam içerisinden şekillenen siyasi atmosferin bir panoraması izleyiciye sunuluyor. Mizahın, yoksulluğun, aşkın ve cezaevlerinde yaşananların iç içe geçtiği filmde, aynı zamanda dönemin kültürel simgelerine odaklanıyor.

Perre Antik Kenti'nde bin 800 yıllık boğa başı kabartması bulundu Perre Antik Kenti'nde bin 800 yıllık boğa başı kabartması bulundu