Kent dinamiklerini hiçe sayarak, çadır kenti Dicle Nehri kenarına kuran Diyarbakır Valiliği, şiddetli sağanak yağış sonrası sel ve su baskını riski nedeniyle çadırkenti apar topar boşaltmak zorunda kaldı. TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu ise kentteki STK’ları ve uyarıları dikkate almayan Valiliğin kararına ilişkin açıklama yaptı.

TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu’nun, Dicle Nehri kenarındaki çadır kent Diyarbakır Valiliği tarafından boşaltılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir kez daha belirtiyor ve uyarıyoruz bilimden, teknikten, liyakattan uzak yönetim anlayışını kabul etmiyor ve etmeyeceğiz” denildi.

TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu, Dicle Nehri kenarındaki çadır kent Diyarbakır Valiliği tarafından boşaltılmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

‘Bilimden, teknikten, liyakattan uzak yönetim anlayışını kabul etmiyoruz’

TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

CHP, AK Partili Galip Ensarioğlu için kolları sıvadı CHP, AK Partili Galip Ensarioğlu için kolları sıvadı

“Dicle Nehri kenarındaki çadır kent Diyarbakır Valiliği tarafından boşaltıldı!

Yetkililer, TMMOB AMED İl Koordinasyon Kurulumuz ve kentte bulunan diğer Sivil Toplum Örgütleri tarafından yapılan bütün uyarılar görmezden gelinmiş, insan hayatı tehlikeye atılmıştır.  Tarafımızca basın yoluyla yapılan açıklamalar ve Valiliğe yazılan resmi yazışmalarla söz konusu yerin riskli olduğu belirtilmiş, daha güvenli alanların önerisi yapılmıştır. Buna rağmen yine bilimden ve teknikten uzak, ben yaparım olur minvalindeki kararlarla hata yapmakta ısrarcı olunmuştur. Uyarılarımızı yok saymakla birlikte, yetkililer ve arazi sahibi çıkıp manzara, konum ve yer güzellemesi yapmıştır. Yazılı uyarıların dikkate alınmaması sonucu insan hayatı riske atılmış ve kamu zararına neden olunmuştur.

Bizler insanları ölüme mahkum eden yanlış kararların karşısında durmaya devam edeceğiz.

Bir kez daha belirtiyor ve uyarıyoruz bilimden, teknikten, liyakattan uzak yönetim anlayışını kabul etmiyor ve etmeyeceğiz.”