TTB, Hatay’da sağlık hizmeti veren ve kendilerine üye olan hekimlerin bulundukları alandan çıkarılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Yazısız ve gerekçesiz bildirim kabul edilemez! Koordineli bir hareket beklenirken parkın boşaltılmasına dönük karardan derhal geri dönülmeli” çağrısında bulundu.

Hatay Valiliği, Defne Sevgi Parkı’nda, kadınlar başta olmak üzere depremden etkilenenlere hizmet veren Türk Tabipleri Birliği  (TTB), Türk Psikiyatri Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile sağlık meslek örgütlerinin parkı terk etmelerini, çadır ve konteynerlerini kaldırmalarını istedi. TTB Valiliğin sözel bildirimine karşı yazılı dilekçe ile başvuru yaptı ve ardından yazılı açıklama yaptı.

TTB, tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Türk Tabipleri Birliği (TTB), TTB Hatay İl Deprem Koordinasyonu ve Hatay Tabip Odası'nın da aralarında olduğu emek-meslek örgütlerinin sağlık çalışmalarını yürüttüğü Sevgi Parkı’nın boşaltılacağına ilişkin sözlü bildirimler yapılması üzerine 28 Şubat 2023 günü Hatay Valiliği’ne bir yazı gönderdi.

Valilik bildiriminin yazılı ve gerekçeli bir biçimde yapılması gerektiği hatırlatılan yazıda, kamu kurumu niteliğinde meslek örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının parkta amaçlarına uygun olarak çalışmalar yürüttüğü belirtildi. Yazıda depremde binası yıkılan Hatay Tabip Odası’nın yürüttüğü faaliyetler, kadın sağlığı alanında verilen acil sağlık hizmetleri ile Türkiye Psikiyatri Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi kurumların çalışmaları buna örnek verildi.

Depremzedelerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi ve iyilik halinin sağlanabilmesi için her türlü destek ve yardımın ulaşılabilir kılınması gerektiği vurgulanan yazıda; bu bağlamda koordineli bir hareket beklenirken parkın boşaltılmasına dönük karardan derhal geri dönülmesi çağrısı yapıldı.”

Psikolojik Danışman’dan travmayı tetikleyecek sorulardan kaçınma uyarısı Psikolojik Danışman’dan travmayı tetikleyecek sorulardan kaçınma uyarısı

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise Hatay Valiliği’nin sözel bildirimine karşı yazılı dilekçe ile başvuru yaptı.

“Kararda kamu yararı yoktur”

Fincancı imzalı dilekçede ise, “Öncelikle bu bildirimin sözlü olarak değil yazılı olarak yapılması ve hangi dayanak ve gerekçe ile buranın boşaltılmasının istendiğinin de açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Yaşanan depremden bu yana Hatay valiliğince herhangi bir alt yapı hizmetinin verilmediği bu parkta kendi imkanlarını kendileri yaratma suretiyle pek çok kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu ve sivil toplum kuruluşu amaçlarına uygun olarak bir takım çalışmalar yürütmektedir. STK'lerin faaliyetlerini sürdürmesinin, gerekli güvenlik önlemleri de Valiliğinizce alınmak suretiyle sağlanması beklenmekte iken hele de verilen hizmetlere kolay ulaşılabilir bir başka yer gösterilmeksizin parkın boşaltılmasının istenmesinde herhangi bir kamu yararı yoktur” ifadelerine yer verildi.