Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 19 Ekim’de Şırnak’ın İdil ilçesi ve bağlı köylerinde yapılan ev baskınlarında 78 yaşındaki Emin Soyal ile 4 kişi gözaltına alındı. Soyal ve beraberindekiler, 23 Ekim'de çıkarıldıkları mahkemece “örgüte yardım etmek" iddiasıyla tutuklandı.

Tutuklanması dün Meclis gündemine de gelen Soyal’ın, kalp yetmezliği, KOAH, görme ve işitme kaybı gibi hastalıkları bulunuyor. Ayrıca Cizre Devlet Hastanesi’nden 1 Mart tarihli yüzde 91 engelli raporu bulunuyor. Soyal'ın avukatı, Cizre Devlet Hastanesi tarafından müvekkilinin hastalıklarına dair verilen raporu hakimliğe sundu. Ancak hastane raporuna rağmen Soyal hakkında tutuklama kararı verildi. Soyal’ın ifade işlemleri sırasında işitme kaybı nedeniyle zorluk çektiği de öğrenildi.  

Soyal’ın oğlu Mesut Soyal, babasının ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir durumda olmadığını söyledi. Oğul Soyla, babasının hastalıkları nedeniyle 4 yıldır evden dışarıya çıkmadığına söyledi.

"Evden çıkacak takati yoktu. Sadece hastaneye kontrole gitmek için çıkardı. Haftanın 2 günü hastaneye kontrole giderdi. 2 ay önce Urfa’ya ameliyata götürdük. Kalbindeki pili değiştirdiler. Biri yardım etmezse tek başına yemek bile yiyebilecek bir durumu yok.

Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması noktasındaki kritik TÜBİTAK Raporu tamamlandı Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması noktasındaki kritik TÜBİTAK Raporu tamamlandı

Tutuklandıktan sonra kapalı görüşüne gittim. İşitme kaybı yaşadığı için birbirimizi anlamıyorduk. Çünkü duymuyor. Midesinde sorun var. Yediği yemeği de kusuyor. Eğer hafif yemekler olmazsa yiyemiyor. Babamın bir an önce bırakılmasını istiyoruz. Çünkü hasta ve cezaevinde yaşayamaz. Kullandığı bütün ilaçları da raporludur.

Tuvalet ihtiyacını bile karşılamakta güçlük çekiyor. Birinin yardımı olmadan kalkamıyor. İfadesini verirken bile saatlerce uğraşmışlar. Çünkü duymuyordu ve Türkçe de bilmiyordu"