Gözyaşlarına hakim olamayan Zafer Partili Irvana’nın paylaşımı gündem oldu Gözyaşlarına hakim olamayan Zafer Partili Irvana’nın paylaşımı gündem oldu

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşil Sol Parti öncülüğünde bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarının adreslerinden biri olan Van’da alana girişler başladı. Kentin birçok noktasından binlerce kişi, tarihi ve görkemli kutlamalarına tanıklık eden Van Kalesi eteklerindeki Newroz Parkı’na akın etmeye başladı. Tuşba, İpekyolu ve Edremit ilçelerine bağlı mahallelerden yola çıkan yurttaşlar, yağışlı havaya rağmen Newroz alanına ulaşmaya çalışıyor.

Bazı yurttaşlar özel araçlarıyla, bazı yurttaşlar da şehir içi taşıma araçlarıyla Newroz alanına geliyor. Merkez ve kırsal mahallelerden gelen binler, 4 arama noktasından geçtikten sonra alana alınıyor. Kadın ve erkeklerin büyük bölümünün kiras-fîstan ile şal-şapik gibi yöresel kıyafetler giymesi dikkat çekti.

Van’da Newroz programı

Newroz, Tertip Komitesi’nden Edibe Babur ve Sedat Düşünmez’in konuşmasıyla başlayacak. Sırasıyla HDP İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun, MED TUHAD-FED yöneticisi Yusuf Çakas, HDP Wan Milletvekili Sezai Temelli, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Yeşiller Sol Partisi MYK üyesi Cahit Kırkızak, HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, ve DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz konuşacak. Aryen Kom, Koma Sorjiyan ve Bajar ise Newroz’da sahne alacak. (Kaynak: MA)