Kürt müziğinin saygın isimlerinden sanatçı Xêro Abbas’ın Diyarbakır’da verdiği konserde unutulmaz anlar yaşandı.

Arif Bulut/Özel Haber

Sanatçı Xêro Abbas müzik turnesinin bölge ayağının startını 21 Mayıs’ta Diyarbakır'dan verdi. Son albümünde yer alan şarkıları ile en çok dillendirilen eski şarkılarını sevenlerine seslendiren Xêro Abbas’a Diyarbakır’da sevenleri büyük ilgi gösterdi.

Konser salonunu hınca hınç dolduran müzikseverler, Xêro Abbas'ın şarkılarına eşlik etti. Konserin sonlarına doğru müzikseverler ışıklı ve halaylı gösteri ile salondaki coşku atmosferini artırdı.

Xêro Abbas Xêro Abbas Diyarbakır konserinde

“Sanat sanattır, sadece tek bir ülkenin değildir, evrenseldir ve herkesindir”

Konser sonrası Sur Ajans’ın sorularını yanıtlayan Kürt müziğinin güçlü sesi Xêro Abbas, “Diyarbakır’ın kendine has bir özelliği var. Diyarbakır, sanatçılar için bambaşka atmosfer” dedi.

Son günlerde Türkiye’de Kürtçe sanat etkinliklerine getirilen yasaklara dair değerlendirmede bulunan Abbas, Aralık 2017 yılında Batman’da yasaklanan bir konserini hatırlatarak şöyle devam etti “Bu tarz engellemelerin olmaması gerekiyor. Devletin de müzik ve sanatı siyasetin içine alıp karıştırmaması gerekiyor. Çünkü sanat sanattır, sadece tek bir ülkenin değildir, evrenseldir ve herkesindir. Tiyatro oyunlarının, konserlerin bu şekilde engellenmesini iyi olarak görmüyorum. İnanıyorum ki biz sanatçılar siyaset dışında sanatlarını icra ettikleri bir formatla işimizi yaptığımızda kimsenin bizi engelleme gücü olmaz. Sanatımızı konser ve tiyatrolarımızı, yazar, şair, ressam ve fotografçılarımızla birlikte bilinçli bir şekilde yapmaya mecburuz ve inanıyorum ki bu şekilde yaptığımızda engellemelerin de kalkacağına inanıyorum.”

Xêro Abbas Sanatçı Xêro Abbas

“Bu sanatçı için güzel bir şey değil”

Konseri iptal edilen bir sanatçının yaşadığı duygunun kötü olduğuna vurgu yapan Abbas “Niye ve hangi gerekçelerle engelleniyor? Sanatçı hakkını savunmalı ve mahkemelere başvurmalı. Sanatçı bir arkadaşımın İstanbul, Batman, Diyarbakır ya da herhangi bir şehirde iptal edilen konseri beni sinirlendiriyor ve bu sanatçı için güzel bir şey değil” ifadelerini kullandı.

‘Habertürk’ün o programa ait videoyu YouTube kanalından kaldırdığını biliyor muydunuz?’

2013 yılındaki çözüm sürecinde Türkiye’de ilk defa Habertürk'te Balçiçek İlter'in ‘Memleketin Hali' programına katılan Abbas’ın bu programı, Habertürk kendi YouTube kanalında yüklenmişti. Ancak daha sonra yüklenen video yayından kaldırıldı.

“Habertürk’ün o programa ait videoyu YouTube kanalından kaldırdığını biliyor muydunuz?” şeklindeki sorumuza Abbas, şu yanıtı verdi, “Videonun yayınlanması ya da kaldırılması onların işi. O dönemde Habertürk’e çıkıp konser vermiştim ve barış için önemli adımlardı. Her yerde savaş vardı ve bizler hep barış ve kardeşlik diyorduk. Ama doğrusu medya meselesine dahil olmak istemiyorum ve ne bu konuyla ilgileniyorum ne de konudan anlıyorum ve kaldırıldığını da siz söylüyorsunuz. Yayınlanması, ya da kaldırılmasıyla ilgilenmiyorum. Benim derdim konser verirken güzel bir formda olması ve konsere gelen dinleyicilerin güzel bir coşkuyla ayrılması, tıpkı bugün olduğu gibi.”

Konserdeki ilginin kendisini mutlu ettiğini belirten Abbas, “Öncelikle sizlere de teşekkür ediyorum. Sonra da konsere bu kadar güzel bir ilgi gösteren müzikseverlere ve Diyarbakır’a teşekkür ederim. Ve umarım böyle devam eder ve inanıyorum ki bu şekilde devam da edecek. Sanatın beli bir noktaya ulaşacağına inanıyorum” dedi.