Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Diyarbakır Milletvekilleri Adalet Kaya, Ceylan Akça Cupolo, Halide Türkoğlu, Sevilay Çelenk Özen, Serhat Eren, Cengiz Çandar, Mehmet Kamaç, Berdan Öztürk kayyımların yaptıkları yolsuzlukların, tahribatların ve kamuya verdikleri zararların araştırılması için bir araştırma önergesi verdi.

TTB Merkez Konsey Başkanı Fincancı: Hasta tutukluların cezaevinde tutulması işkencedir TTB Merkez Konsey Başkanı Fincancı: Hasta tutukluların cezaevinde tutulması işkencedir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Diyarbakır ilinde Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 15 belediye kazandı. 19 Ağustos 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 11 ilçe belediyesine kayyım atanırken, belediye eş başkanlarıyla birlikte 27 belediye meclis üyesi de görevinden uzaklaştırıldı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Diyarbakır Milletvekilleri, kayyumların yaptıkları yolsuzlukların araştırılması için Meclise araştırma önergesi verdi. Önergede yapılan usulsüzlüklere dikkat çekilerek,

“Kayyımlar göreve atandıkları günden itibaren yolsuzluklarla gündeme gelmiş, bu yolsuzluklar kamuoyuna ve Sayıştay raporlarına da yansımıştır. Belediyelere ait arsaları, dükkanları ve taşınmazları değerinden ucuza satma, ihaleye fesat karıştırma, düşük fiyatlı kiralamalar, yüksek özel kalem harcamaları, hukuksuz devirler, belediye kaynaklarıyla seçim çalışması yapma, usulsüz işe alımlar, liyakatsiz atamalar, gider harcamalarını yüksek gösterme kayyımların yarattığı ağır tahribatların yalnızca bir kaçıdır” denildi.

 ‘Kayyımların yaptığı yolsuzluklar Sayıştay raporlarında’

Araştırma önergesinde şu ifadeler yer aldı: “Halkların Demokratik Partisi’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Diyarbakır ilinde kazandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 11 ilçe belediyesine 19 Ağustos 2019 tarihi itibariyle İçişleri Bakanlığı tarafından kayyımlar atanmıştır. 15 Temmuz sonrası çıkarılan KHK ile belediyelere atanan kayyımlar; yapılan yolsuzluklar, liyakatsiz atamalar ve usulsüz ihaleler ile gündeme gelmişlerdir. Kayyımların yaptığı yolsuzluklar Sayıştay raporlarında da yer almış, birçok kayyım görevden alınarak yerine yenileri getirilmiştir. Herhangi bir kamu yararı taşımayan kayyım icraatları hakkındaki iddiaların tüm yönleriyle araştırılması ve yapılacakların belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederiz.”