Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerinde hareketli seçmenlerin oy kullanacakları kentlere taşınması için çalışmalarını sürdürüyor. Yeşil Sol Parti, tüm il ve ilçelerde Hareketli Seçmen Komisyonu kurdu. Tarihi seçimde onbinlerce seçmen, oy kullanmak için kayıtlı oldukları illerdeki komisyonlara başvuruyor. Yurttaşlar, ayrıca il ve ilçe örgütlerinin sanal medya hesaplarında paylaştıkları telefon numaralarını arayarak da başvuru yapabiliyor. Yeşil Sol Parti, seçmenlerin başvurularını alarak, 10 Mayıs’ta bölge listelerini oluşturacak. Seçmenler, oy kullanma işlemi sona erdikten sonra, kentlerine geri götürülecek. 

Diyarbakır’da hareketli seçmenler için Amed Hareketli Seçmen Komisyonu kuruldu. Yeşil Sol Parti Amed Hareketli Seçmen Komisyonu üyesi Edip Binbir, hareketli seçmen için yaptıkları çalışmalara dair bilgi verdi. Binbir, “Bulunduğu il dışında, başka bir ilde adresi bulunan seçmenlerimiz var. Oy kullanmak için başka bir ile gitme imkanları olmayan seçmenlerimizin oylarını kullanabilmesi için partimiz çalışmalara başladı” dedi.

Seçmen sandığına taşınacak

Komisyona birçok seçmenin başvurduğunu paylaşan Binbir, “Bu çalışmalarımız Türkiye genelinde yoğun bir ilgiyle karşılandı. Özellikle ekonomik krizden kaynaklı birçok seçmen bilet parası dahi olmadığı için adresinin olduğu kente gidemiyor. Amed’te olup, oyu başka ilde olan onlarca yurttaşı tespit ettik ve onları oy kullanacağı kentlere göndereceğiz. Aynı şekilde oyu Amed’te olup, başka ilde bulunan yurttaşlarımızı da buraya getirip oy kullanmaların sağlayacağız” diye belirtti.

CHP MYK belli oldu CHP MYK belli oldu

 İki günde yüzlerce kişinin komisyonu aradığını aktaran Binbir, “Bu sayı sadece Amed’e gelmek istediğini belirten sayıdır. Ama genel olarak örgütlü olduğumuz yerlerden Yeşil Sol Parti’yi arayıp gelmek isteyenlerin sayısı şu anda net değil. Tüm veriler merkezde toplanıyor” şeklinde konuştu.

‘Amacımız tüm seçmenlerin sorunsuz bir şekilde oy kullanması’

Binlerce seçmeni sandıklara taşımayı hedeflediklerini vurgulayan Binbir, “Özellikle inşaat işçileri, mevsimlik tarım işçileri, öğrenciler bizlerle irtibat kursunlar. Telefonlarımızı sanal medyadan paylaştık. Getirdiğimiz seçmeni oy kullandıktan sonra, tekrar geldiği kente götüreceğiz. Amacımız tüm seçmenlerin sorunsuz bir şekilde oy kullanması. Yeter ki bizi arasınlar” diye seslendi.