Henüz 4 aylık iken SMA-1 teşhisi konulan ve şuan 15 aylık olan Fatma Betül Anuştekin’in, Dubai’de tedavi olması için gerekli olan 2 milyon 200 bin doların toplanması için başlatılan Valilik onaylı kampanyaya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıtalar müdahale etti ve para cezası kesti.

Diyarbakır’daki Çocuk Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde 6 makineye bağlı olarak yaşam mücadelesi veren Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-1 hastası minik Fatma Betül Anuştekin, kendisine uzatılan yardım elini bekliyor. Ancak bugün Diyarbakır’da zabıtalar, minik Fatma Betül’e uzanacak dayanışma eline engelledi.

Daha önce Diyarbakır’ın başta olmak üzere İstanbul’da kurdukları Valilik onaylı dayanışma stantlarına herhangi bir müdahale yapılmadığını belirten Fatma Betül’ün teyzesi Gülsüm Can, Diyarbakır’da iki gündür engellemelere maruz kaldıklarını belirtiyor.

“Standa müdahale eden zabıtalar, gazetecilerin görüntülerini çekti”

Bir zabıta memuru, SMA hastası ailenin sesini kamuoyuna aktarmak isteyen gazetecilerin görüntülerini telefonu ile çekti

Standın bulunduğu yere giden gazetecilerin görüntülerini çeken zabıta memuru, “Görüntüleri neden çekiyorsunuz? Bu görüntüleri ne yapacaksınız?” sorularına tepki ile karşılık verdi. Fatma Betül’ün teyzesi Gülsüm Can ise, zabıtaların tutumunun iyi olmadığını dile getirerek, “Bizim İstanbul’da da standımız var. Oralarda şuana kadar böyle bir sıkıntı ile karşılaşmadık” dedi.

“Hoparlörümüzü bozdular, emniyet müdürünü bekledik ama gelmedi”

Bugün saat 12:30 gibi Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde bulunan Hazreti Süleyman Camii’nin bulunduğu alanda stant kurmak istediklerini ve zabıta engelli ile karşılaştıklarını belirten Can, “Diyarbakır’ın her yerinde normalde standımızı kurabiliyoruz. Ama dün Dağkapı’da bulunan Nebi Camii’nin önünde standımızı kurmaya geldiğimde bana izin verilmedi. Bugün de saat 12:30 gibi Hazreti Süleyman Camii’nin bulunduğu yere geldim. Zabıtalar geldi. Kaleiçi’nde değil de dışında standınızı kurabilirsiniz dediler. Biz dışarı çıktık standımızı tekrardan kurduk. Bu sefer gelip dışarda bize müdahale ettiler. Burada kurduğum hoparlörümü bozdular. Ben emniyet müdürünü bekledim. Ama gelmedi gelseydi biz ona da sesimi duyurmaya çalışacaktık. Zabıtalar bize ceza kesip evimize gönderecekler. Soruyorum; bu çocukların seslerini nasıl duyuracağız" ifadelerini kullandı.

Fatma Betül'ün teyzesi Gülsüm Can

“Bu bir yaşam hakkı mücadelesidir”

Basının oraya gelmeden önce zabıtaların kendilerine insani olarak yaklaşmadıklarını belirten Can, “Hani insan gelir güzel bir şekilde izah etmeye çalışır. Siz gelmeyene kadar bunu yapmadılar. Polisi çağırdılar. Türkiye’nin 81 ilinde SMA hastası bebekler için stand başında nakit para toplanıyor. Ama bana diyorlar ki Standı kurabilirsiniz. Orada millet sadece SMS ile İBAN üzerinden 10 TL bağışta bulunabilir. Biz zaten sosyal medya hesapları üzerinden bağış kampanyası yürütüyoruz. Ama bebeğimiz gün be gün eriyor. Bebeğimizin bir an önce tedavi görmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Bu bir yaşam hakkı mücadelesidir” diye konuştu.

Fatma Betül'ün tedavisi için bağış kampanyası başlatan aileye zabıta ceza kesti

Geçtiğimiz gün de Sur'da kurulan standa müdahale eden zabıtalar, standın başında duran teyze Can'ı polise, "zorluk çıkaran şahıs" diye bildirdi. Maddi durumu olmadığı belirtilen tedavi masrafını karşılamak için kampanya başlatan aileye zabıta, para cezası kesti ve ceza ev adresine gönderilecek.

SUR AJANS