Haber: Ali Vuranel

Türkiye’de eğitim sisteminde sık sık yapılan değişiklilerden kaynaklı yurttaşların kafası allak bulak olmuş durumda.

Bunlardan biri de çıraklık eğitimi alan stajyerlerin durumu. Öncesinde Çıraklık Eğitim Merkezlerinde eğitim alan stajyerler Meslek Liselerine yönlendirildi ancak aradan 3 yıl geçmeden yeni bir kararla yeniden çıraklık eğitim merkezlerine naklediliyor.

Diyarbakir Sanayi Cirak

22 yaş üstü ve evli stajyerler için yeniden Çıraklık Merkezleri yolu gözüktü.

Yalan söyleyeni nasıl anlarsınız: FBI istihbaratçısı açıkladı! Yalan söyleyeni nasıl anlarsınız: FBI istihbaratçısı açıkladı!

Esnafların ise yeniden Çıraklık Merkezlerine yönlendirilen stajyerlerin SGK ve staj sigortası meselesinde kafaları karışık.

Sanayi esnafları 22 yaş üstü ve evli stajyerlerin çıraklık merkezine nakledilmesinden kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetlerden endişe ediyor.

Diyarbakir Ciraklar Sanayi

“Staj sigortası ve SGK girişi ne olacak?”

Diyarbakır Küçük Sanayi Sitesi esnafları söz konusu uygulamaya ilişkin yaşadıkları kafa karışıklığına ilişkin şunları ifade ediyor: “Yeni MESEM kayıtları Eylül 2024’te açılacak. Acılan kayıtlarda 22 yaş sınırı olacak ve evli olanlar ise kaydedilmeyecek. Yaşı büyük olanlar ve evliler çıraklık eğitim merkezlerinde kayıt yaptırabilecek. Çıraklık eğitim merkezlerinde ise evli olanların ve lise mezunu olan kişilerin çalıştığı iş yerlerinde SGK girişi olacak ve olamayanlar ise kaydedilemeyecek. Staj eğitimi veriliyorsa staj sigortası ve SGK girişi ne olacak?”

‘Hak kaybı olmayacak’

Diyarbakır’da çıraklık merkezinin Kayapınar ilçesinde olduğunu ifade eden MESEM yetkilisi ise 22 yaş ve evli olma sınırlamasına ilişkin şunları söyledi: “Normalde bu işleri çıraklık merkezleri yapıyordu. 2-3 sene önce eski bakan Meslek Liseleri açtı. Yeni gelen Bakan da Haziran ayından sonra 22 yaş ve üstü olanları ve evlileri okullardan çekiyor ve yeniden çıraklık merkezlerine gidiyorlar. Yani, staj için boşta kalan öğrenci yok. Herhangi bir mağduriyet oluşmuyor. 22 yaş üstü ve evli olanlar nakillerini çıraklık merkezlerine alıyorlar. Burada okullarına devam ediyorlar. 22 yaş altı ve evli olmayanlar ise okulda eğitimlerine devam ediyorlar. Bizim okulun çıraklık merkezi de Kayapınar’da ve biz de 22 yaş üstü ve evli olanları oraya göndereceğiz. Yani bir hak kaybı yaşanmıyor, sadece eğitim aldıkları yer değişiyor. Normalde zaten bu işi çıraklık merkezleri yapıyordu. 2-3 yıl önce okullara verdiler ama şimdi ise yeniden çıraklık merkezlerine gönderiyorlar.”

Editör: Haber Merkezi