Dağlarda 64 yıldır şifa topluyor Dağlarda 64 yıldır şifa topluyor

SUR AJANS- İzmir Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı tarafından Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ndeki (MHRS) tıkanıklığa çözüm olarak bugün uygulamaya başlatılan "Onaylı Randevu Sistemi"ne ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, MHRS ile belirlenen muayene sürelerinin nitelikli bir sağlık hizmetine fayda getirmeyeceği belirtildi.

Bu tür uygulamaların sorunlara çözüm olmayacağına dikkat çekilen açıklamada, “Birinci basamaktaki koruyucu sağlık hizmetlerini güçlendirecek, sevk zincirini getirecek, kamusal sağlık tesislerine kaynak aktaracak bir tutum yerine sağlık hizmetlerini bir pazar malı gibi sermaye gruplarına peşkeş çeken yaklaşımlarla süren yönetim anlayışı toplumun sağlık hakkını gözetmemektedir. Sağlıkta şiddeti kendi yönetim zafiyetinin kusurlarını örtmede bir enstrüman olarak kullanan Sağlık Bakanlığı'nın bu uygulamalarının halkın sağlık hizmetlerine erişimine bir katkı sunmayacağına inanıyoruz. Polikliniklerde muayene odaklı bu yaklaşımın eğitim hastanelerinde uzmanlık eğitimine de zarar vermesi kaçınılmazdır” diye belirtildi.

'Yeni bir kaos yaratacak'

Mevcut durumda hekimlerin yoğun bir iş yükü altında ezildiği kaydedilen açıklamada, "Esas sıkıntılar göz ardı edilip sorunu basit uygulama değişiklikleriyle çözülecek bir teknik aksaklık gibi göstermek yeni bir kaos yaratacaktır. İş yükünü daha da arttıracak. Bu tutumdan tüm sağlık çalışanları zarar görecektir. Sağlıkta şiddet artacaktır. Bir kez daha uyarıyoruz, yaşanacak kaosun, şiddetin sorumlusu Sağlık Bakanlığı olacaktır” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: MA