KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Kamu emekçilerinin ihraç edilmesinin önünü açan 35’inci maddenin iptali taleplerini 73’üncü haftasında yineledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen kamu emekçilerinin görevine iade edilmeleri ve 35'inci maddenin iptali talebiyle düzenledikleri eylemin 73'üncü haftasında Hazal Park'ta açıklama yaptı.

'ÖLDÜKTEN SONRA İADE EDİLDİLER'

Açıklama yapan KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Eşsözcüsü Güneş Özel, insan hakları ve evrensel hukuk kurallarını hiçe saydığını belirterek, "Onlarca insan bu zulümden sonra yaşamını yitirdi, öldükten sonra iade kararı verildi. Mağduriyet edebiyatı ile oy toplayıp iktidarı ele geçirenler, mağduriyetlerin en alasını yaşattılar. En az 100 kişi bu kanunsuzluğun sonucu olarak kendi canına kıymıştır. Bunlar yetmezmiş gibi, 375 sayılı KHK'ye eklenen geçici 35. Madde eliyle ihraç kararı verip emekçileri ekmek ile terbiye edebilecekleri yanılgısına düşmüşlerdir" şeklinde konuştu.

İstinaf Mahkemesi’nden ‘kesin’ ret kararı İstinaf Mahkemesi’nden ‘kesin’ ret kararı

'MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'

OHAL Komisyonunun keyfi kararlar verdiğini ve hukuki cinayetler işlediğine dikkati çeken Özel, "Son arkadaşımız görevine iade edilinceye ve bu zulüm bitinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi ve hiçbir gücün bizi bu mücadeleden alıkoyamayacağını buradan bir kez daha haykırıyoruz" dedi.(Kaynak:MA)