İrfan Erdoğan/ Almanya

İsrail, Gazze’de adliye binasını havaya uçurdu İsrail, Gazze’de adliye binasını havaya uçurdu

Geçtiğimiz Haziran ayının 14'ünde Almanya'nın Bad Salzuflen şehrinde Tunus kökenli 19 yaşındaki Bilal. G. ehliyeti olmadığından polisin arama tarama operasyonuna yakalanmaması için korkudan kaçınca polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle, bir çıkmaz sokakta polis tarafından kıstırılarak kendisine 34 defa ateş açılması sonucu 8 kurşun isabet etmiş ve bunun sonucunda felç kalarak ağır yaralanmıştı. Bunun üzerine şehirde ve çevrede bulunan antifaşist örgütler ile yerli ve göçmen emekçiler olayı protesto etmek için sokaklara dökülmüş günlerce polisi protesto etmişti.

"Polis, kendimizi savunma amaçlı silah sıktık, kötü bir niyetimiz yoktu" açıklamalarını yapsa da vatandaş "polis yalan söylüyor " diyerek inanmadığı için günlerdir olayı protesto etmeye devam ediyor. 7.10.2023 tarihinde de yine aynı olayı protesto etmek için yüzlerce binlerce yerli, göçmen emekçi ile antifaşist örgütler ve öğrencilerden oluşan 3 bine yakın kitle Herford şehrinin tren istasyonunda öğleden sonra saat 15.00 de bir araya gelerek olayı tekrar protesto eden bir miting ve yürüyüş düzenlediler.

Yine burada bir araya gelen emekçiler yaptıkları konuşmalarda da polisin orantısız güç kullanmasını protesto ederek polisin tutumunu protesto ettiler. Daha sonra şehrin en işlek caddelerinden yürüyerek şehir emniyet müdürlüğünün bulunduğu caddede de yürüyüş kolunu durdurarak polisi dakikalarca protesto eden konuşmalar yaptıktan sonra yeniden yürüyüşe geçerek tekrar tren istasyonuna geldiler. Burada da polisin provakatif tutumu üzerine kısa bir arbede yaşansa da olay kısa sürede yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Oldukça gergin bir havada başlayan yürüyüş ve mitingde polisin olağanüstü önlem aldığı gözlerden kaçmazken yürüyüş ve mitinge katılanların da öfkesi dinmek bilmiyordu.