SUR AJANS- Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki Tünektepe Teleferik Tesisi'nde yaşanan kazaya ilişkin sanal medya hesabından yaptığı paylaşımla teleferik hattını işleten firma ile yine teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı.

İnceleme ve keşif için heyet oluşturuldu

Yaptığı paylaşımda, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli soruşturma titizlikle sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Tunç,  soruşturma kapsamında olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda, 2 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, 2 makine uzmanı ve 1 elektrik uzmanı bilirkişisinden oluşan heyetin detaylı olay yeri inceleme ve keşif çalışması yaptığını aktardı.

İzzettin Bukar 75 yıldır kimliksiz yaşıyor İzzettin Bukar 75 yıldır kimliksiz yaşıyor

Bilirkişi raporu: Makara sistemi hasarlı

Tunç, “ Bilirkişi heyetinin hazırladığı ön raporda olayın teleferiğin taşıyıcı direklerinin bağlantı noktalarında yer alan bağlantı elemanlarının yetersiz olması/korozyona uğraması ve taşıyıcı direklerde yer alan makara sistemlerinin hasarlı olması nedenleriyle taşıyıcı direğin bağlantı noktasından kırıldığı değerlendirilmektedir. İlgili işletmenin acil eylem ve tahliye planının mevcut olmadığı tespit edilmiş, bahsi geçen teleferik hattını işleten firma ile yine teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir. Hepimizi üzen olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum" dedi.

Editör: Haber Merkezi