Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) Nisan ayı verilerine göre 32 kadın erkekler tarafından katledildi, 13 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. KCDP’nin açıkladığı rapora göre, 8 Mart 2023 ve 8 Mart 2024 tarihleri arasında 338 kadın öldürüldü. 248 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Kadınlar en çok evlerinde öldürülürken, failler kadınların en yakınları olarak kayıtlara geçti.

Can Atalay için AYM'ye yeni başvuru Can Atalay için AYM'ye yeni başvuru

Kadın Destek Uygulaması Raporu’na (KADES) göre günde bin 97, saatte 45 kadın şiddet gördüğü için uygulamayı kullandı.

Kadın Savunma Ağı üyesi Eftelya Koyuncu, 2023 genel seçimleriyle birlikte Meclis’te kadın düşmanı bir çoğunluğun bulunması, seçim söylemlerinin 6284 sayılı yasa, kadınlara, LGBTİ+’lara karşı nefret politikaları üzerinden şekillenmesine neden oldu. Bunun yanı sıra cezasızlık politikalarıyla devletin 6284 gibi önleme kanunlarını yürütmemesi de erkek şiddetinin tekil boyuttan bir devlet şiddeti boyutuna geçtiği, kadınlara yönelik artan baskının ve toplu katliamların olduğu bir döneme soktu bizi” diye belirtti ve şöyle ekledi:

“Kadınların ‘2023’te şu kadar kadın öldürüldü’ cümlesine sığmayacak hayatları var. O yüzden de her bir kadının hayatı için, erkek şiddetinin sistematik bir şey olduğunu göstermek için, olayları daha bütüncül bir yerden ele almaya çalışıyoruz. Ve zaten çizdiğimiz mücadele hattı da tam olarak böyle bir yerden

Feminist hareket güçlendikçe erkek-devlet şiddeti de kendini geri çekmek zorunda hissediyor. İstanbul Sözleşmesi’ni de bu şekilde kazanabilmiştik. Hem sokakta, hem Meclis’te, bulunduğumuz her yere kadınların sözlerini taşıyarak, erkek-devletin karar alma mekanizmalarını etkileyebilmiştik. Bunu devam ettirmemiz gerekiyor. Kadın hareketini güçlendirmek temel amacımız.”

Editör: Haber Merkezi