AKP-MHP iktidarının eğitimde dincilik adımlarının bir girişimi olarak hayata geçirilen ve okullara din görevlisi, imam, vaiz gibi görevlilerin atanmasının önünü açan "Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)" projesi, birçok okulda hayata geçirildi. Pedagojik eğitim almamış kişilerin çocuklarla zaman geçirmesi ve eğitim vermesi tepkilere neden oluyor.

ÇEDES uygulaması kapsamında Ordu Altınordu ilçesinde bulunan Ordu Fen Lisesi'ndeki çocuklara, Işık Cemaatine ait kitaplar dağıtılırken, Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde bir okulun öğrencilerine ÇEDES kapsamında cami, Muğla ve Adıyaman'da da mezarlık temizlettirildi. Eğitimcilerin ve öğrencilerin bilimsel, anadilde, nitelikli eğitim talepleri bu yıl da karşılanmazken, ÇEDES protokolü her gün yeni uygulamalar ile projelerini sürdürüyor.

‘Çocuklar travma yaşıyor’

Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) İzmir 2 Nolu Şubesi Başkanı Turgut Aydın, ÇEDES’in okullarda yaygınlaşmaya başladığını ifade etti. Aydın, AKP iktidarının Siyasal İslam ideolojisini çocuklara empoze ederek kindar ve dindar bir nesil yetiştirmeye çalıştığını söyleyerek, "Bu ülkenin geleceği için vahim bir durumdur. Ve bunun yansımaları gelecek dönemde olacaktır. ÇEDES’in şu an İzmir’de uygulamaya konulduğuna dair elimizde bir veri yok. Ancak Antalya, Kırklareli, Urfa gibi birçok ilde bu uygulama hayata geçirildi. Din adamları sınıflarda bilim dışı, hurafe ve dini dogmalarla çocukların beynini yıkıyor. Bu anlatılanlardan etkilenen çocukların travma yaşadığı duyumlarını alıyoruz" dedi.

Çocuklar ailelerine 'cehennemde yanacaksınız' diyor

Çocukların karşı karşıya kaldıkları tehlikelere dikkat çeken Aydın, "Çocuklara mezar temizliği yaptırmak korkunç bir şey. Bu çocuklarda travma yaşatır. 13 yaşından küçük çocuklara dini eğitim verilmesi pedagojik olarak yanlış. Bunun olumsuz sonuçlarını da görüyoruz. Çocuklar anne ve babalarına, ‘Neden örtü takmıyorsun?, Neden oruç tutmuyorsun?, Cehennemde yanacaksın’ gibi şeyler söylüyor. İslam’ın belli bir mezhebinin çocuklara bu şekilde empoze edilmesi Siyasal İslamın çocukları bu yaşta ele geçirme anlayışının bir sonucudur" diye belirti.

'Rejim değişikliği için uygun profil yaratılmak isteniyor'

Urfa’da okullar 1 gün tatil edildi Urfa’da okullar 1 gün tatil edildi

İktidarın Türkiye'de bir rejim değişikliğine gittiğini ve bu rejimi kalıcı hale getirmek için uygun profiller yaratmayı hedeflediğini ifade eden Aydın, "Bunu da eğitimi bir araç olarak kullanarak yapmak istiyor. İktidar ideolojisini kalıcı hale getirmek istiyor. Buna karşı bütün ilerici, demokrat, yurtsever kesimin laik bilimsel demokratik eğitim mücadelesinde yer alması ve örgütlenmesi gerekiyor. Umutsuz değiliz. Umutsuzluk teslimiyettir biz hiçbir zaman teslim olmayacağız" ifadelerinde bulundu.

  

Kaynak: MA