Şırnak’ın Cizre ilçesinde Sanatça Organizasyon ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından organize edilen Cizre Kültür ve Sanat Festivali kapsamında dengbêj divanı kuruldu. Birca Belek Dil ve Kültür Derneği’nde yapılan dengbêj divanına, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şırnak milletvekilleri Newroz Uysal Aslan, Zeki İrmez, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivistleri, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yöneticileri ve Şırnak Ekoloji Hareketi’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Mücadele vurgusu

Dengbêj Hediye Kalkan, Eylül Nazlıer, Rêzanê Batu ve Mehmet Deniz yer aldığı dengbêj divanna katılan yurttaşlar doyasıya eğlendi. Denbêj divanının açılışında kısa bir konuşma yapan Dengbêj Rêzanê Batu, bu divanı farklı koşullarda yapmak istediklerini fakat Cizîr Belediyesi kayyımı ve kaymakamının engellemeleriyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Bütün engellemelere rağmen Kürt kültürünün önemli bir parçası olan dengbêj divanını kurduklarını belirten Batu, mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

“Bu bir söyleşi kitabıdır” okunmayı, izlenmeyi, sahiplenmeyi hak ediyor “Bu bir söyleşi kitabıdır” okunmayı, izlenmeyi, sahiplenmeyi hak ediyor

İki saate yakın süren dengbêj divanına katılan sanatçılar klamlarını seslendirirken, etkinliğe katılan yurttaşlar alkış ve zılgıtlarla söylenen klamlara eşlik etti. Program halayla son buldu.