Arif Bulut/ÖZEL HABER

3 Ocak’ta Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde sokak ortasında kavga eden öğretmenlerin güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri, gündemde geniş yer aldı. Kavgaya karışan öğretmenlerden biri Eğitim Bir-Sen, diğeri ise Eğitim Sen üyesi. Bu iki öğretmenin kavgası ise bir ‘istismar’ olayına dayanıyor.

Yerel kaynakların aktardığına göre geçtiğimiz eğitim öğretim yılında, öğretmen olan R.U (Kadın-Eğitim Bir-Sen üyesi) öğrencisiyle birlikte kendi evinde çekilen bazı fotoğraflar, okulda öğrenciler arasında dolaşıma giriyor.

Bunun üzerine aynı okulda rehberlik öğretmeni olarak görev yapan M.S (Erkek- Eğitim-Sen üyesi), R.U hakkında ‘istismar’ nedeniyle yasal mevzuatın uygulanması için işlem başlatıyor.

M.S’nin bu girişimi, yine aynı okulda görev yapan Eğitim Bir-Sen’li müdür yardımcısı B.A (Kadın) tarafından engelleniyor. Hatta B.A, M.S’yi savcılığa ‘bizi tehdit etti’ diyerek şikayet ediyor.

Olayın soruşturmaya dönüşmesi sonrası Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü devreye giriyor ve soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için de B.A, R.U ile M.S’yi kentteki diğer ilçelere gönderiyor.

2023-2024 eğitim öğretim yılının başında ise R.U ile M.S tekrar Kulp’ta görevlendiriliyor. Ancak R.U, tayin ve yer değişikli talebinde bulunuyor. Talebi kabul edilen R.U, Kulp’tan ayrılıyor.

Kulplu olan M.S ise ilçedeki görevinde kalıyor. İstismara dair soruşturma bir öfkeye dönüşüyor. Ve kameralara yansıyan kavganın da bu olaya dayandığı iddia ediliyor.

Yine yerel kaynakların aktarımına göre M.S ile kavga eden S.Ç, (bir okulda müdür yardımcısı) B.A, R.U ile birlikte Eğitim Bir-Sen üyesi ve yakın arkadaşlıkları bulunuyor.

İstismar olayı üzerine M.S’ye karşı tutum takınan S.Ç, sokakta karşılaştığı M.S’ye sözlü sataşmada bulunuyor ve bu sataşma kavgaya dönüşüyor.

'Meslektaşlarına yönelik kullanılan dili kabul etmediler'

Kavga anına dair görüntülerin gündem olması sonrası Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, üyeleri olan S.Ç’ye destek için sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunuyor.

Paylaşımında ise Eğitim Sen’li rehberlik öğretmeni M.S’ye ‘terörist’ nitelemesinde bulunan Tekdemir, “Diyarbakır Kulp’ta, dağdan emir ve talimat aldığı eşkiyalara özenen insanlıktan nasibini almamış, ahlak ve edeb yoksunu, adam müsveddesi, öğretmenlik mesleğine kara çalarak kendisi de öğretmen olan üyemize hakaret, küfür, tehdit ve darp etmiştir. Dağda aldığı eğitimi düzde pratiğe dökme heveslisi bu insanlık müsveddesi karşısında üyemizin yanında olacak gerekli her türlü desteği vereceğiz” şeklindeki sözleri sarf etti.

Eğitim Sen, ise üyelerine yönelik saldırı sonrası Tekdemir’in sarf ettiği sözlere tepki verdi. Üyeleri olan M.S’nin görevi gereği ‘istismar’ olayının üzerine gittiğini hatırlatan Eğitim Sen, Tekdemir’i de ‘cinsel tacize arka çıkmakla’ suçladı.

Aynı sendikada olan öğretmenlerden istifalı tepki

Kulp’taki eğitim camiasına da damga vuran olay sonrası Tekdemir’in sarf ettiği sözler büyük tepki topladı ve 7 Eğitim Bir-Sen’li öğretmen, sendikalarından bu nedenle istifa ettiği ortaya çıktı.

İstifa eden Eğitim Bir-Sen'in Kulp’taki bir yöneticisi, Tekdemir’in meslektaşlarına yönelik üslubunun kabul edilebilir olmadığına atıfta bulunarak sendikasından istifa ettiğini şu sözlerle açıkladı:

“Tamamen kişisel nedenlerle yaşanan olayda adli boyutlarda soruşturmalar devam ederken, işin başka boyutlara çekilmesi tarafımca kabul edilmemektedir.

Sendika olarak vicdani davranmamız gerekir. İnsanları zor duruma sokacak, onlara ağır ithamlarda bulunacak bir durumda olmamalıyız. Mağdur arkadaşımızın yanında durmak başkasına en basit ifadeyle terörist demek bize yakışmaz. Hakkını savunduğumuz arkadaşımızın yaşadığı durumu anlıyoruz. Ama anlamadığımız durum; bu süreci yönetme irademiz…

Benimle yol arkadaşlığı yapan siz değerli arkadaşlarımın affına sığınıyor, hakkınızı helal etmenizi istiyorum”

Bakanlık müfetişleri Kulp'ta incelemelerde bulunacak

Kulp’ta yaşanan kavga ve istismar olayına dair ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın birden fazla müfettiş görevlendirdiği ve müfettişlerin yakın süreçte ilçede çalışmalarına başlayacağı belirtiliyor.

Editör: Arif Bulut