2023 Newrozu’na ev sahipliği yapan Diyarbakır’da Newroz programı sürüyor.

Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan partiler, Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Devrimci Demokrat Kürt Derneği’nden (DDKD) Halim İpek, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Birleşik Kürt Kadın Platformu’ndan Nesrin Askar, sahneden Amed Newroz meydanını selamlayarak, ulusal birlik mesajı verdi.

‘Birlikte yaşamı inşa edeceğiz’

PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, meydanı dolduranların Newroz’unu kutlayarak, şunları söyledi:  “Tarihi bir dönemden geçiyoruz. Amed’in, Kürdistan’ın dört parçasında Newroz heyecanını alanlara taşıyanlara, Amed’ten selam olsun. Newroz kutlu olsun. Bir taraftan hüznümüz var. Newroz coşkusunu yaşarken, bu hüznü de yaşıyoruz. Elbette Türkiye’de hiçbir olumsuzluğun siyasi sorumluluğu ortaya çıkmıyor. Depremin sorumluluğu da siyasette ortaya çıkmadı. Onlar sorunu üstlenmeyip onurlu bir duruş sergilememişse, bu halk 14 Mayıs’ta onlara bunun cezasını verecek. Biz 2023 Newrozu’nu yaşarken, bu ülkenin yıllardır tekçi, baskıcı, yasakçı, yolsullukçu politikaları, tüm hızıyla devam etmekte. Biz bunlara Amed meydanından sesleniyoruz. Birlikte yaşamı inşa edeceğiz. Biz tekçiliği değil çoğulculuğu, kucaklayan, yaşatan bir gelecek istiyoruz. Amed meydanından bunun olacağını, bunun mücadelesini vereceğimizi, bütün dünyanın huzurunda vaat ediyoruz. Bugün, cezaevlerinde hukuksuzluklarla karşı karşıya kalanlar, yıllardır uygulanan tecrit politikaları, siyasi arenada kayyım politikalarını yıllardır sürdüren, herkese parmak sallayan, toplumu kutuplaştıran siyasete biz Amed meydanından sesleniyoruz, artık durmuyoruz.”

‘Kürt sorunu statü sorunudur’

Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarına değinen Kamaç, “Yıllardır, yüz yıllardır, Ortadoğu’nun bağrında, 60 milyon insanın inkarına dayalı Kürt sorunu yaşanıyor. Biz Kürt sorunu var derken, onlar şunu anladılar. Kürtler bitince sorunu çözeceklerini anladılar. Kürt sorunu siz ‘Kürtler yoktur’ dediğinizde Kürtler ortadan kalkmıyor. Kürt sorunu bir statü sorunudur. Kürtler artık onurlu bir yaşam istiyor. Kürtler, bu toprakların asli sahibidir. Kürtler, bu devletin gerçek ortaklarıdır. Siz sadece Kürtler vardır diyerek, Kürt sorunu çözmüş olmuyorsunuz. Yıllar öncesinde Kürt sorununu ben çözerim diyenler, bugün Kürt sorunu yoktur diyerek, aslında kendilerinin olmadığını gösterdi. Burada yıllarca süre gelen, Ehmedê Xanî’nin, Seyit Rıza’nın hayali olan, Kürt birliğini sağlama noktasında siyasi partilerimizle, sivil toplumla, en çok da halkımızla birlikte oluşturduğumuz ulusal ittifak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu ittifakın gelecekte büyüyerek devam etmesi en büyük ihtiyaç olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.  

Kamaç, son olarak şunları söyledi: “Yıllardır AKP-MHP iktidarına bir şekilde destek veren bu coğrafyanın Müslüman insanları, kardeşlerimiz, tarihi sorumluluk size düşüyor. Bu süreçten sonra sizin bu zülme, bu tekçiliğe dur demeniz gerekiyor. Sizleri, Kürtlerin özgürlük mücadelesinin yanında görmek istiyoruz.” (Kaynak: MA)