Maraş Pazarcık merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen kentlerden biri olan Diyarbakır’da resmi verilere göre, şu ana kadar tespit edilen 5 bin 459 ağır hasarlı binadan 2 bin 738’inin yıkım işlemleri tamamlandı. Ancak hala yıkılmayan onlarca bina var. Bağlar ilçesinde bağlı 5 Nisan Mahallesi’nde yer alan her biri 8 katlı olan Furkan 3 ve Furkan 4 apartmanı için yapılan inceleler sonucunda boşaltma kararı verildi. 9 ay gibi bir süre geçmesine rağmen binaların yıkımı hala gerçekleştirilmedi.

Mahallede yaşayan yurttaşlar hem yıkım tehlikesiyle hem de madde bağımlılarının meskeni haline gelmesinden dolayı çocuklarının güvenliğinden endişe duyuyor.

‘9 ay oldu neden yıkılmıyor’

Mahallede 22 yıldır esnaflık yapan Enver Sağır, “Binada yaşayan aileler kimi eşyalarını taşıyabildi. Diğerleri ise hırsızlar tarafından çalındı. Depremden 9 ay geçti ancak boşatılan binalar için bir şey yapmadılar. Metruk haline gelen binalar, fuhuş, esrar gibi her türlü pisliğin yapıldığı mekâna döndü. Mahalleliler durumdan şikâyetçidir. Polis çağırıyoruz,  geldiklerinde ‘Bina hasarlıdır içeri girmeyiz’ diyor. Artık mahalleli bu durumdan korkar hale geldi. Çöpler buraya dökülüyor ve çok pis kokular yayılıyor. Pis kokudan dolayı buradan geçilmiyor” şeklinde konuştu.

 ‘Akşam dışarı çıkamıyoruz’

Urfa'da kadın işçiler, baskı ve mobbinge karşı eylemde Urfa'da kadın işçiler, baskı ve mobbinge karşı eylemde

“Boşaltılarak yıkım kararı verilen binalar ya bir an önce yıksınlar ya da bir güvenlik önlemi alsınlar” çağrısında bulunan Sağır, “Madem ağır hasarlıdır, neden bir güvenlik önlemi yok. Bu nedenle tehlike barındırıyor.  Yine madde bağımlıların yerine döndüğü için Akşam saat 18.00’den itibaren dışarı çıkamıyoruz. Kimse buna bir müdahalede etmiyor. Artık bu duruma bir el atılması gerekir” dedi. (Kaynak: MA)