DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı

Amed Marksizm Okulu'nun düzenlediği Marksizm Günleri’nin startı  Dîclekent'te bulunan Mordem Sanat'ta yapılan etkinlik ile verildi. Etkinliğe Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Van Milletvekili Sînan Çiftyürek ve birçok kişi katıldı.

Etkinlikte konuşan Amed Marksizm Okulu Koordinatörü Şerefxan Ciziri, Diyarbakır'da Marksizm Günleri adı altında sorunları konuşup tartışmak istediklerini belirterek, “Bu sene yapacağımız etkinliği Tarih, Sosyoloji ve Kürdistan başlığıyla konuşalım. Ne, nasıl olacak, konuşmak istedik. Eminim yapacağımız bu toplantı ve panellerden verim alırız. Ağırlığı tarihe verdik ama dil ve ulusal konular da var. Burada tartışılacak en önemli konulardan biri de neden son 150 yıldır direnen Kürtler bir devlet inşa edemedi? Bağımsızlıklarını neden inşa edemedi? Kürtler arasında fikri çalışmalar ilerlesin istiyoruz. Bazı konularda tıkanmalar olduğunu görüyoruz. Bu tıkanıklığın önün açmak istiyoruz.  Fikri bir örgütlenmeyiz, açık olarak hiçbir siyasi partiye bağlı değiliz. Hiçbir Kürt partisine ne düşmanlık yapmıyoruz.  Diğer siyasi partilerden gelecek arkadaşlar için fikri olarak yerimiz var.  Korkmadan saygı çerçevesinde dini konularda da kültür, sanat konularında da konuşabilmeliyiz. Bu aynı düşüneceğimiz anlamına da gelmiyor.”

Daha sonra konuşan Yeşil Sol Parti Van Vekili Sinan Çiftyürek de, bu etkinlik ile Diyarbakır'da fikri tartışma merkezi odağı yapmak istediklerini söyleyerek, “Küçük büyüğün filizidir. DMA küçük bir adım ama biz bu küçük adımı büyütme konusunda kararlıyız. Her yıl Amed’de yapacağımız Marksizm Günleri ile dikkatleri buraya çekmek istiyoruz. Her sene ‘Acaba bu sene enine boyuna ne, hangi konu ele alınıyor?’ diye dikkat merkezi haline getirmek hedeflerimizden bir tanesidir.  Amed Marksizm Okulu bir siyasi proje değil, fikri projedir. İdeolojik, felsefik, teorik, kültürel ve yeniden üretimin odağıdır, kurumudur. DMA bu yıl başlayıp önümüzdeki yıllarda da devam edecek olan her alanda, enine boyuna sorunları ele alıp, fikirler, görüşler üretecek. Amed Marksizm Okulu çerçevesinde sürece katılan bütün aydınlarımız, Seydalarımız, felsefecilerimiz özgürce üretsin. Aydın ve felsefe kadrosuyla, siyaset kadrosu arasında geçiş köprüsü kurma amacındayız” ifadelerini kullandı.