Diyarbakır’da geçtiğimiz cuma günü Kayapınar ilçesinde Rıdvan Süer Ortakokulu müdür yardımcısına öğrenci velisi tarafından şiddet uygulaması protesto edildi. Eğitim Sen Diyarbakır Şubeler tarafından okul önünde düzenlenen eylemde, benzer olayların yaşanmaması için eğitimin tüm bileşenleri sorumluluk almaya davet edildi. 

“Öğretmenleri hedef haline getiren uygulamalara son verilmelidir”

Okullarda son dönemde artan şiddette öğretmen mesleğinin itibarını zedeleyen açıklamalar yapan siyasetçi ve bürokratların ciddi bir etkisi ve sorumluluğunun olduğu belirtilen açıklamada, “Okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenebilmesi, öncelikle her fırsatta öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçilerini, hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir. Okulda şiddet sorununu çözmek, günü birlik müdahalelerle değil, uzun vadeli eğitim politikalarıyla mümkündür. Bunun için eğitimin tüm bileşenlerine yönelik olarak kültürel, sosyal yönden tatmin edecek çalışmaların hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi şarttır” denildi.

“Şiddetin önlenmesi için eğitimin bileşenleri sorumluluk almalıdır”

Okullarda yaşanan şiddet olaylarının önüne geçebilmek için, ilgili tüm kesimleri sorumlu davranmaya çağırılan açıklamada, “Sendikalar, eğitim örgütleri, öğrenci ve velilerle birlikte herkes, okullarda şiddeti azaltmak için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve acilen şiddeti önleme eylem planı hazırlanmalıdır. Bu noktada, şiddetin hiçbir biçiminin toplumda kabul görmediğinin vurgulanması önemlidir. Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin arkalarında toplumun ve eğitim örgütlerinin desteğini hissetmeye ihtiyaçları vardır. Eğitim Sen olarak eğitim emekçilerine yönelik her türlü şiddet eylemini kınıyor, Rıdvan Süer Ortaokulunda görev yapan öğretmenimize ve bütün eğitim emekçilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, benzer olayların yaşanmaması için eğitimin tüm bileşenlerini sorumluluk almaya davet ediyoruz” denildi. 

Editör: İnanç Yildiz