Hêwlerli Ressam Abdulmutallep Gardî, 8’inci sergisini Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dicle Kültür Sanat Derneği’nde 4 Ekim’de sanatseverlerle buluşturdu. Elinde aynasıyla duran, tarlada çocuğuyla ekin yapan, yöresel kıyafetiyle gezen, mitolojik desen ve güvercin gibi metaforlarla kadının yaşamını yansıtan serginin ilki Diyarbakır’da açıldı. Ressamın bir yılını alan sergide, 20 çizim yer alıyor.

Resme olan ilgisi henüz 8 yaşında iken başlayan Gardî, 45 yıldır resim sanatıyla uğraşıyor.  Şimdiye dek 7 sergi açan Gardî, 8’inci sergide akrilik boya çalışmasıyla kadınların yaşamını konu aldı.

Hewlêr’den Diyarbakır’a

Sergiye dair konuştuğumuz Gardî, serginin Diyarbakır’dan sonra Hewlêr’de sergileneceğini belirterek, “Çalışmamı Diyarbakırlılara göstermeye geldim. Daha önce 2007’de buraya gelerek Galeria’da bir sergi açmıştım. Diyarbakır’da tekrar sergi açmayı çok istiyordum. Diyarbakır ve Hewlêr’deki sanatçılar arasında köprü kurmak istiyorum. Tanınmalarını istiyorum” dedi.

‘Renklerle kadını anlatım’

MKM 32’nci yılını konserle kutlayacak MKM 32’nci yılını konserle kutlayacak

Neden kadın temasını seçtiğine dair ise Gardî, şunları söyledi: “Kadın olmazsa yaşam olmaz. Bütün dünyada acı ve hüzün kadınların omuzunda. Yine evin ve yaşamın işleri de kadınların boynunda. O yüzden bu çalışmamda kadına odaklandım. Tablolarımda ana renklerle kadının yaşamını, özgürlüğü yansıtmaya çalıştım. Amacım, kadının acı ve hüznünün yanı sıra yaratıcılığını ön plana çıkarmak. Daha önceki sergilerimde de kadınların her alandaki emeğini elimden geldiğince yansıtmaya çalıştım.”

Dicle Kültür Sanat Derneği’nde 8 Ekim’e kadar sürecek olan sergisine Diyarbakır halkını davet eden Gardî, “Gelsin herkes birbirini tanısın. Diyarbakır, Hewlêr, Duhok, Mahabad’daki Kürtlerin tanınmasını istiyorum” diye belirtti.  (Kaynak: MA)