Maraş merkezli depremlerde etkilenen illerin başından gelen Hatay'da depremzedelere, terk ettikleri evlerine dair TEDAŞ'a "kesme ihbarnamesinde bulunmadıkları" gerekçesiyle "kaçak kullanım" adı altında faturalar kesiliyor. Hatay'ın İskenderun ilçesinden depremden ötürü kaldıkları evin orta hasarlı olması sebebiyle Antalya'ya yerleşen Şeyhmus Taşan’a “kaçak kullanım” iddiasıyla ceza kesildi.

'Önce öde sonra itiraz et'

Afrika sıcakları Türkiye’de Afrika sıcakları Türkiye’de

TEDAŞ, Taşan'a SMS yoluyla "Değerli müşterimiz CE001029516 nolu kaçak tutanağınıza ait kaçak enerji tüketim bedeli 3148.42 TL hesaplanarak fatura edilmiştir. 16.09.2023 tarihine kadar ödeme yapılmaması halinde yasal süreci başlatılacaktır..." şeklinde mesaj gönderildi. SMS üzerine TEDAŞ'ı arayan Taşan'a, "Siz önce faturayı ödeyin. Sonrada itiraz etmek için dilekçe yazıp bize gönderin. Eğer kaçak kullanımız yoksa, paranız iade edilir" denildi.

Depremden ötürü binalarının orta hasarlı olup, depremden bu yana ailesiyle birlikte Antalya'da yaşadığını ifade eden Taşan, bugün telefonuna "kaçak kullanıma" dair mesaj dediğini ve bir şok yaşadığını anlattı.

'Bu hırsızlar bizi öldürecek'

Taşan, depremden bu yana evde oturmadığını ve var olan borcu ise 2,5 ay önce ödeyip, E-Devlet üzerinde elektrik aboneliğini kapattığını söyledi. TEDAŞ'a "kesme ihbarnamesinde bulunmadığı" için "kaçak kullanım" adı altında fatura çıkarıldığını ifade eden Taşan, "Oturulmayan evin nasıl elektrik borcu olabilir? Hırsız seni yakalamış, sen onu bırakıyorsun, o seni bırakmıyor. Bu bir hırsızlıktır. Benim gibi binlerce depremzedeye bunu yapmışlar. Deprem bizi öldürmedi ama bu hırsızlar bizi öldürecek. Ben bu parayı ödemem. Yasal olarak ne gerekiyorsa yapacağım" dedi.