Halkların Eşit ve Demokratik Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğlu ve Tuncer Bakırhan kongrede konuşma yaptı.

Yeşil Sol Parti 4.Büyük Kongresi’nde alınan kararlar üzerine isim ve yönetim değişikliğine gidildi. Yeni isim Halkların Eşit Demokratik Partisi olurken Eş Genel Başkanlar Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan oldu.

‘Kürt sorunu sadece Kürtlerin sorunu değil’

Halkların Eşit ve Demokratik Partisi Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç tüm ezilen halkları selamlayarak başladığı konuşmasında şunları dile getirdi: “Bu salon yoğun baskılara rağmen bu günlere gelindi. Halkı bu salona gelmelerine kimse engel olamadı ve halk kendi partisini yeniden kurdu. Yeni partimiz hayırlı uğurlu olsun. Faşizan iktidarların seçildiği dönemlerden geçiyoruz. Sermaye zenginleşirken işçilerin payına daha çok çile düşmüştür. Bizlerin sıkacak dişimiz kalmadı, sıkacak kemerimiz kalmadı. Bu iktidar ülkenin başına gelmiş en büyük felaketlerden biridir. Buradan cezaevlerindeki siyasi tutsaklara özellikle hasta tutsaklara buradan yanınızdayız demek istiyoruz. Kobani kumpas davasında ki tutsak dostlarımıza buradan selam olsun diyoruz. Genç arkadaşlar bu işsizlik bu yoksulluk sizin kaderiniz değildir. Değerli haklarımızı mayıs ayından sonra iktidar inançlara müdahale ediyor. Değerli alevi canlar alevi toplumu ötekileştirilen tutumlara karşı duruşunuzun dün olduğu bugün de yanınızdayız. Kadınlara ve farklı cinsel yönelimlere karşı nefret söylemlerine asla seyirci kalamayız. Bedenimize, emeğimize ve kimliğimize saldıran bütün erkeklerle mücadele etme sözümüz var. Ortadoğu’yu ateş çemberi sarmış. Sivilleri hedef alan operasyonlar durdurulmalı TSK güçlerini geri çekmelidir. Değerli Türkiye halkları Kürt sorunu sadece Kürtlerin sorunu değildir. Hangi halktan olursak olalım açlığımız aynıdır. Barışı inşa etmek için İmralı tecritin kalkması lazım. Kürt sorununun çözümünün önünde en büyük engel tecrit sistemidir. Bizler dün olduğu gibi Filistin mazlum halkının yanındayız. İktidar ise yine timsah gözyaşı döküyor. Bizler bir süreci hep beraber yaşadık. Kendi aramızda ve halkımız ile günlerce toplantılar yaptık. Nerelerde yanlışlar yaptığımızı konuştuk ve yeniden yapılanmaya karar verdik. Ana muhalefet bir sözümüz var, mücadele sandıklara sıkıştıramaz. İşte bu tarihsel hatayı bir daha yaşamak için bütün muhalefete çağrı yapıyoruz. Her bir şey yapmalı diyen kişi elini taşın altına koyması gerekir. Gelin beraber mücadele edelim. Gelin bir yüzyıl daha kaybetmeyelim, cumhuriyeti demokratikleştirelim.”

‘Ortadoğu’daki sorunların temel nedeni Saray rejimidir’

Hakların Eşit ve Demokratik Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise, şunları ifade etti:

HEDEP’ten Antep’te seçim açıklaması HEDEP’ten Antep’te seçim açıklaması

“Ortadoğu’daki sorunların temel nedeni Saray rejimidir. Bu insanlık suçlarına geçit vermeyeceğiz. Erdoğan barışın kaybedeni olmaz diyor. Bu bir iki yüzlülüktür. Kürt sorunu, siyaset hakkının engellenmesidir, Kürtlerin mezarsız bırakılmasıdır. Bunun bir çözümü var çözüm Sayın Öcalan’dır. İmralıda bir tecrit vardır. Bu tecritin nedeni İmralı’nın Kürt sorunu ile ilgili çözümünde ısrarcı olmasıdır. Tecrite karşı durmak demokrasinin yanında durmaktır. Tecrit ile Türkiye’nin barış hakkı gasp edilmektedir. Erdoğan yeni bir anayasa gündeme getirdi. Bu yasa demokratik bir siyaset anlayışı için değildir elbette. Biz de yeni bir anayasa istiyoruz. Ancak biz ülkenin ezilenleri olarak gerçekten demokratik, gerçekten sivil bir anayasa istiyoruz. Zorlu bir sürece girdik bunun farkındayız. Kayyumlar ile gasp edilen belediyelerimizi geri alacağız. Bu dönemim stratejini belirlemek için aylardır toplantı yapıp yol haritamızı belirlemeye çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu yol harikasını sizlerle paylaşacağız. Yüreği değişim ve özgürlük ile atanlar sayesinde buradayız. Pusulamız “Jin Jiyan Azade”dir. Düzenin muhalefeti çare değildir. Çözüm bizdedir.”

Konuşmaların ardından kongre faaliyet raporu okundu.