İnsan huzur istiyor. Kime baksanız sanki üzerinde tonlarca yük varmış gibi kendinden ve hayatından bezmiş duruyor. Kime dokunsanız bin ah işitiyorsunuz.

Herkes dertli, herkes kederli.' Mutlaka hayatından memnun olanlar da vardır. Mutlaka tekeri güzel dönenler de vardır. Mutlaka bir şekilde bir yerlere yamanarak avantadan yaşayanlar vardır. Tabiki onları hariç sayıyorum.

İnsanlar huzur istiyor. Sabah akşam üstüne yağmur gibi yağan zamlardan huzur kalmadı. Ekonomik darboğazda yaşıyor insanlar. Geçim derdi ülkenin birinci sorunu haline geldi.

Şehiriçi ulaşım araçlarından yararlanmak bile pahalı geliyor artık. Yolcu şikayetçi, ama işin ilginci dolmuşçu esnafı da şikayetçi. Onlar da kar edemediklerini söylüyorlar.

İnsanlar artık ekmekten tasarruf ediyor. Dört kişilik bir evde günde en az dört ekmek sayarsak sadece ekmek yirmi lira tutuyor. Aylık altı yüz liraya denk düşüyor. İşin ilginci fırıncılar da şikayetçi. Ekmeğin çok ucuz olduğunu maliyetlerin altından kalkamadıklarını söylüyorlar.

Sebze konusuna hiç girmeyeyim. Domates otuz, biber kırk lira. Yoksul sebzesi dediğimiz patates, soğan yedi, sekiz lira. Halk beslenemiyor. İşin ilginci çiftçi de şikayetçi. Tarlasına verdiği emeğin ucuza gittiğini, zarar ettiğini söylüyor.

Araba sahipleri isyanları oynuyor. Her akşam geceyarısından sonra geçerli olmak üzere motorine, benzine, LPG’ye zam geldi haberleri sıradan olmaya başladı. Artık millet istasyonlarda kuyruk olmaktan vazgeçti. Bir depo bin liradan fazlasına doluyor. İşin ilginci petrol istasyonu işletmecileri de şikayetçi. Zamlardan ötürü zarar ettiklerini, satışların düştüğünü söylüyorlar.

İnsanlar giyecek elbise alamıyoruz, diyorlar. Elbise fiyatları arttıkça arttı. İndirim dedikleri bindirimlerle halkı mağazalara çekmeye çalışan işletmecilerden çok şikayetçiler. Ne yapalım eskilerle mi idare edelim, çıplak mı gezelim, diyorlar. işin ilginci giyim sektörü işletmecileri, tekstilciler de şikayetçi. Elbise satamıyoruz, ciro düştü, ihracat azaldı, diye söyleniyorlar.

Evlenmek isteyen çiftlerin derdini hiç sormayın! Altınsız düğün olmaz. Altın fiyatları uçmuş. Gelinlik giymeden, güzel bir siyah takım elbise almadan da olmaz tabiki. Fotoğrafçı da şart. Şöyle bir mutlu gün anısı olmasın mı?

Hadi hepsini geçtik, en azından kiralanacak bir dört duvar gerekmez mi? O evin içine şöyle ucuzundan bir takım yatak? Olmaz, vallahi olmaz!

İşin ilginci kuaför, berber şikayetçi. Fotoğrafçı şikayetçi!

Gelinlikçi şikayetçi, mobilyacı şikayetçi!

Herkes şikayetçi ve insan huzur istiyor!

Nerde!