Uluslararası Mersin Limanı sahasının genişletilmesi projesine karşı çıkan MERÇED üyeleri, rant odaklı projeye izin vermeyeceklerini belirtti.

Perre Antik Kenti'nde bin 800 yıllık boğa başı kabartması bulundu Perre Antik Kenti'nde bin 800 yıllık boğa başı kabartması bulundu

Mersin Çevre Platformu (MERÇED) üyeleri, Uluslararası Mersin Liman İşletmecisi’nin (MİP) liman sahasını Atatürk Parkı’na doğru genişletme projesine dönük itirazlarını sürdürdü. Projeye karşı imza kampanyası başlatıp kısa sürede 10 bin imza toplayan Platform, topladıkları imzaları geçtiğimiz ay Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne teslim etmişti.

Protestolarını sürdüren Platform üyeleri, bugün de geldikleri MİP giriş kapısında “Atatürk Parkı’nda liman istemiyoruz” ve “Ranta geçit vermeyeceğiz” pankartları açıp açıklamaya yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) temsilcilerinin de destek verdikleri açıklamada sık sık “Atatürk Parkı’na liman istemiyoruz” sloganı atıldı.

RANT UĞRUNA

Açıklamayı yapan MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, dünyada yaşanan iklim değişikliğine rağmen ülkede yeşil alanların korunması gerekirken aksine iktidarların rant uğruna havayı, suyu ve toprağı kirlettiğini söyledi. Bu rantçı zihniyetin bugün Mersin’de de faaliyet yürüttüğünü dile getiren Aslan, Atatürk Parkı’nda yapılmak istenen projenin hukuki süreci henüz devam ederken MİP’nin hukuksuz bir şekilde bölgede liman genişletme çalışmalarına başladığının altını çizdi.

Aslan, “Parkta yapılacak olan liman genişletme çalışmaları, parkın tümünü işgal edeceği yine tamamen konteynerlerle dolacaktır. Bu proje parkı tamamen ortadan kaldıracaktır. Kentimize ve sağlığımıza çok ciddi zararlar verecek olan ve yapımı bilimsellikten uzak hukuksuz ve antidemokratik olan bu proje MİP’ye rant sağlayacaktır” dedi.

PROJEYE KARŞI MÜCADELE   

Kentin adeta akciğeri olan bu alanın MİP’ye devredilmesi halinde halkın bu alanı bir daha kullanamayacağını ifade eden Aslan, rant uğruna yapılan bu hukuksuz projeye karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.(Kaynak: MA)