İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklular listesinde bulunan kalp, hipertansiyon, yüksek kolesterol, astım, anal fistül gibi pek çok hastalığı olan 29 yıllık tutuklu Cemil İvrendi, Kırşehir S Tipi Kapalı Cezaevi’nde asker ve gardiyanların dayattığı "ağız içi aramayı" kabul etmediği için tedavi edilmiyor.

 25 Ekim’de ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde yaşadıkları ihlalleri aktaran İvrendi, gardiyan ve askerlerin onur kırıcı yaklaşımlarını kabul etmediğinden kaynaklı sağlık hakkının gasp edildiğini belirtti.

TTB ve 81 barodan ortak açıklama: Yargı yetkisi kullanılarak gözdağı verilemez. TTB ve 81 barodan ortak açıklama: Yargı yetkisi kullanılarak gözdağı verilemez.

Dilan Oruç, babasının bir yıl sonra tahliye olması gerektiğini belirterek, “Bu nedenle cezaevi yönetimi her türlü engeli çıkartıyor. Babam hastalığının son evresinde. Ancak hastaneye sevk edilmiyor.

Telefon görüşmesinde babasının kendisine, tedavi hakkının engellendiğini söylediğini aktaran Oruç, gardiyan ve askerlerin tutumuna karşı babasının, “Bu yaklaşım insan onuruna aykırıdır, onursuzluktur. Ben bu onursuzluğu kabul etmem. Tahliyeme 1 yıl kalmış olmasından dolayı bugün hastane kontrollerine götürmeyerek benim cezaevinden sağ çıkmamı değil cenazemin çıkmasını istiyorlar” şeklinde cevap verdiğini dile getirdi.

İnfaz kanunda yapılan değişiklerle adli ve siyasi tutuklular arasında bir ayrım yapılmasına tepki gösteren Oruç, “Adli tutuklulara her türlü kolaylığı sağlarlarken, neden siyasi tutuklulara, düşünce suçundan dolayı cezaevinde bulunan tutuklulara imkansızlık dayatılıyor? Babam 60 yaşında cezaevinden çıksa da geri kalan yaşamında hastalıklarla boğuşacak. Bir senesi kalmış bari denetimli serbestlikten yararlansın. Bunun için girişimlerde de bulunacağız” ifadelerini kullandı. (MA)