Halkların Demokratik Partisi (HDP), 12 Kasım tarihinde Ankara'da düzenlenecek olan Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı kapsamında Diyarbakır’ın Peyas ilçesinde bulunan bir düğün salonunda Amed Bölge Konferansı gerçekleştirdi. Konferansa HEDEP Diyarbakır Milletvekilleri, TJA, ÖHD ve Barış Anneleri Meclisi ile STÖ temsilcileri katıldı. 

690x450nc-amd-21-10-2023-amed-bolge-konferans-tiryaki2

Konferansın açılışında konuşan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüsü ve HEDEP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, bölgenin kan ve gözyaşına boğulduğunu belirtti.

Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi

“İsrail ve Filistin arasında kanlı ve insanlıkla bağdaşmayacak saldırılara hepimiz tanıklık ediyoruz. Bu kan ve gözyaşı dinmeyecek gibi… Bu çatışma daha büyük ve bölgesel bir hal aldı, çünkü dünya takım tutar gibi taraf tutuyor. Bir tarafta Hamas’a destek veren İran,  İsrail’e destek vereceğiz diyen ABD ve batı yakası sorunu çözmüyor. Her geçen gün kanlı savaşın bilançosu artıyor. Bizim tarafımız belli. Filistin’in özgürlüğünün yanında olduk ama asla insanlık dışı saldırıları da kabul etmedik. Savaş suçu olarak nitelendirilmeye kuşku olmayacak suçlar var. Her gün camiler, hastaneler bombalanıyor. Bu savaş kara operasyonu ile daha korkunç boyuta ulaşır. Bu ülkenin yönetimi AKP-MHP, bu kanlı savaşta sözde insanlığın yanında yer alırken, İsrail’in insanlık dışı uygulamalarını eleştirirken, bir benzerini Rojava’da gerçekleştiriyor. Rojava’da elektrik santrali, su kaynakları, insanların yaşam alanları bombalanıyor. Aynı şeyi yapan bu iktidar kendini Filistin ve İsrail savaşında insanlığın yanında imiş gibi gösteriyor. Ne İsrail’in Filistin’e yaptığı zulmü ne de AKP-MHP’nin Rojava’ya yaptıklarını kabul etmiyoruz”

Genel seçimlerde istedikleri sonucu alamadıklarını hatırlatan Tiryaki, yeniden yapılanmayla bu sürece cevap vereceklerini söyledi.

Yeniden yapılandırma sürecinde 600’ü aşkın toplantı gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Tiryaki, şöyle devam etti:

“İl ve bölge konferanslarımızı gerçekleştirdik, pek çok sorun alanıyla ilgili oturumlar gerçekleştirdik. Merkezi organlarımızın yüzde 94’ünü değiştirdik. 15 Ekim tarihinde herkes kongremizde neler olacağını merak ediyordu. Biz asıl mücadelenin 16 Ekim’den sonra başlayacağını biliyorduk. Kongreden sonra söylediğimiz, yapmayı planladığımız her şeyi şimdi gerçekleştirme zamanı. Buradan 5,5 ay sonra bu ülke yerel yönetimler seçimi yaşayacak. Biz hayal ettiğimiz, yapmak istediğimiz her şeyi bu seçimde gerçekleştirebiliriz. Aday belirleme sürecinde her hanenin kapısını çalarak, sorunlarını dinleyerek, yerel yönetim seçimlerine hazırlanabiliriz”

Yerel seçimlerin halkın kendini yönetme hayalinin gerçekleştiği seçimler olduğunu vurgulayan Tiryaki, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu yüzden iktidar yerel kazanımlarımıza göz dikmiş ve kayyım atıyor. Kentin geleceğini, yaşayacağımız kentleri belediye yönetimlerini kayyım yönetiminden geri alarak tekrar gösterebiliriz. Nasıl kentler, nasıl bir dünya hayal ettiğimizi göstereceğimiz yer yerel seçimler olacak. Bu düşünce ile seçimlere hazırlanmamız gerekiyor. İl Genel meclis üyesinden belediye başkanlarına, genel merkez yöneticilerimize kadar herkes bu bakış açısıyla seçimlere hazırlanacaktır. Genel seçime yanıtı, yerel seçimlerde, 31 Mart’ta verebiliriz. Bunu yapabilecek olanlarda bu salonda olanlardır. Partinin yöneticileridir. Hep birlikte başaracağız”

Tiryaki’nin konuşmasının ardından konferans basına kapalı devam etti.