Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde hak ihlalleriyle gündemde. Bir günde 8 tutuklu yakını, cezaevinde yaptıkları açık görüş ardından hak ihlallerine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi’ne başvuruda bulundu.

Grev uyarısı

Başvuruculardan Hanım Eleftos, tutuklu eşi Xemgin Eleftos ile yaptığı açık görüş sırasında sürekli gardiyanların baskısına uğradıklarını belirtti. Eleftos, “Görüş adasında olan diğer tutuklulara selam vermemize izin verilmiyor. Tutuklular, resim, enstrüman çalmak gibi sosyal aktivitelerden faydalandırılmıyor. Hasta tutuklular doğru düzgün tedavi edilmiyor. Yeteri kadar havalandırmaya çıkartılmıyorlar. Kantin fiyatları çok yüksek, yemekler vitamin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Baskılar son bulmazsa açlık grevi başlatacaklarını belirttiler” dedi.

Eleftos, baskıların artmasının PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile ilgili olduğunu belirterek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

'Kelepçeli muayene dayatılıyor'

Tutuklu Sabri Yılmaz’ın annesi Sabriye Yılmaz da, 10 yıldır tutuklu olan oğlunun kalp rahatsızlığı olduğunu söyledi. Oğlu Yılmaz’ın aynı zamanda böbrek hastası olduğunu ve düzenli tedavi olması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Hastaneye her ay gitmesi gerekirken 3- 4 ayda bir götürülüyor. Kullanması gereken 6 ilaca dair raporu olmasına rağmen 4 ilaç veriliyor. O ilaçların da muadilleri veriliyor ancak ilaçlar zamanında verilmiyor. Hastaneye götürülüp getirilirken ve tedavi sırasında da kelepçeli muayene dayatılıyor ” diye konuştu.

Tutukluların bulunduğu koğuşların sürekli basıldığını ve tutukluların kitaplarına el konulduğunu da aktaran Yılmaz, “Kıyafet götürdüğümüzde, renk bahane edilerek verilmiyor. Görüş sırasında çıplak aramaya maruz kalıyoruz. Bir kişilik yemeği 3 kişiye veriyorlar. Tutuklulara verilen yemekler hijyenik değil, tutuklulara yeteri kadar temiz su verilmiyor” şeklinde konuştu.

Baskılara karşı İHD’ye başvurduklarını söyleyen Yılmaz, “Tutuklar üzerindeki baskılar son bulsun. Hasta tutuklular tedavi edilsin. Herkesi tutuklular etrafında kenetlenmeli ve sahip çıkmalıdır” çağrısında bulundu. (Kaynak: MA)

Bin 400 yıllık Ulu Cami’deki kazı için Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulunacak Bin 400 yıllık Ulu Cami’deki kazı için Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulunacak