Gündüzden hazırlığımızı yaptık. Akşam, yeni yıl kutlaması yapacağız. Ev ev dolaşıp yolumuzu bulacağız.

Pîjahmo ile hazırlığımızı yaptık. Ona, Muhsine ablamın dar entarisini giydirdik! Gözlerine de sürme çektik! Bana da kocaman, gür ve upuzun, apak sakallar ve pos bir bıyık; muhteşem olmuştu.

Aydin Alp

Pîjahmo’yu koluma taktım, kadınlar gibi kıkırdayıp duruyordu! Evdekileri, ilk izleyicilerimizi de kahkahalardan kırıp geçirmiştik! Gerçekten iyi bir ikili olmuştuk. Tam yeni yıl ninesi ve dedesi olmuştuk! Mükemmeldik! Artık sahaya inebilirdik. Eminim bu gece, çok uzun sürecekti ve biz, yeni yıla zengin girecektik! İnsanlarımız, bu geleneksel eğlenceleri çok önemsiyordu!

Serê Salê (Yeni yılı karşılama) ve Newroz (21 Mart, biz Kürtlerin; demirci Kawa’nın öncülüğünde zalim Kral Dehak’ı alaşağı etmesini kutlama ve baharı karşılama bayramı), her ne koşulda olursa olsun, mutlak kutlanırdı.

Serê Salê; sevimli, eğlenceli bir tiyatro biçiminde; Newroz da ateşler yakılarak, yakılan ateşin üstünden atlayarak ve etrafında halaylar çekilerek kutlanırdı. Benle Ahmo; bu Serê Salê için, sıkı bir ikili olmuştuk! Biz, hem kahkahalar atarak hem de izleyicilerimize kahkahalar attırarak, iyi kazanacaktık!

Bizdeki yeni yıl ile miladi takvimdeki yeni yıl arasında 13 günlük fark var. Ve bizde kutlamalar, o dönemlerde, çokça da folklorikti. Toplu olarak eğlenceler düzenlenir, oyunlar oynanırdı. Bu yılbaşı haftasının değişmez, ortak bir motifi vardı ve her yerde aynıydı. Bir kadın ile gür, beyaz sakalları olan bir adamın, yeni yıl kutlaması…

Neyse biz de ilk olarak evimizin hemen aşağısında, ışıklar içinde küçük bahçesi olan Hesenlerin evini yeğledik. Bahçenin kapısı açıktı. Girdik ve gittik, direk kapı ziline bastık. Kapı açılır açılmaz ben ayaklarımı hızla yere vurarak Pîjahmo’yla bir ağızdan: “Serê salê binê salê, Xwedê kurkî bide malê! ” “Yılın başı ve yılın sonu, Allah vere bu eve güzel bir oğulu…” diyorduk ki Hesen ve küçük kız kardeşi, çığlıklar atarak kapıyı suratımıza çarptılar!  Öyle canhıraş feryatlar koparıyorlardı ki Hesenlerin panikle kapadığı kapı hışımla açıldı! Selami Amca, suratlarımıza indirmek için kaldırdığı eli havadayken, beni tanıdı! Kızgın bir ses tonuyla, Aydın ne yapıyorsun, dedi. Biz Pîjahmo ile donup kalmıştık. O alçak Hesen’in korkacağı aklımızdan bile geçmemişti. Hızla dışarı çıktık. Gece hiç hesaba katmadığımız bir olayla kötü başlamıştı. Pîjahmo’ya, ulan boş ver, hadi bizim eve gidelim, dedim. Kralını noktaladığım Hesen, yeni yıl kutlamamızın içine etti bıraktı.

Düş kırıklığına uğramış ve üzgün bir halde eve pis pis döndük!

Yeni yıl sevincimiz kursağımızda kalmıştı!

Yeni yıl eğlencesini, bizden hızlı bitiren birileri daha olmamıştır!

Bu rekorumuzu da alçak Hesen’in çığlıklarına borçluyduk!

Hele bir yarın olsun, o alçağa çığlık nasıl atılırmış, uygulamalı gösterecektim!

BAĞLAR GÜNEŞİ ÇOCUKLARI-1 PİJAHMO

Yılbaşını zaten kutlamıştık. Bütün güzel dileklerimizi sıralamıştık. Bu paylaşım sayesinde yeniden, nice nice yeni yıllar ve çocuksu güzellikte ölümsüz güzellikler diliyorum. Her şey, gönlünüzce muhteşem olsun. Hani biliyorum bana, bu nerede yaşadığını sanıyor, diyeceksiniz! Kim ya da kimler kaybetmiş ki bu güzellikleri sen bulacaksın ve bize de bulduracaksın, diyeceksiniz! Haklısınız. Güzellikleri dilemek bile yürek istiyor artık! Bak ben bu karanlık coğrafyada, insanı ipe götürecek bütün kavramları sıralıyorum. Bütün insanlığa, tabi bize de: özgürlük, eşitlik, barış ve huzur içinde bir hayat diliyorum. Kadınların ve işçilerin öldürülmediği, aydınların susturulmadığı, çocukların güven içinde olduğu bir hayat diliyorum. Bilim, sanat, felsefe, tiyatro, müzik ve dansın olduğu ve karnı tok ve kahkahalar eşliğinde bir hayat diliyorum.

GERİLİĞİN SİBİRYA’SI

Hayatımızın baharındaydık!

Geriliğin Sibirya’sı bir dönemdi

Ah bir arada ve ayrıydık!

Hayatı bize zindan edenlere

Kahrolsun, diyorduk

Ah tutuşamıyorduk el ele!

Biz kahroluyorduk!

***

Ruhumuz bir meşaleydi

Ateşli bir rüzgâr

Yakıyordu bedenimizi!

Hani uzansaydık dudak dudağa

Varsın yer olsundu yatağımız

Senin ananı da rahatlatırdı

Benim babamı da mutluluğumuz!

***

Hayatımızın baharındaydık

Ayrıydık birbirimizden

Ve kahroluyorduk!

AYDIN ALP - ŞİİR GERİLLASI (J&J ARALIK 2023)

Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle sevgiler, saygılar…