Yerel seçimin kesinleşmeyen sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo Türkiye’de iktidar partisinin seçmen kitlesinin çözülmeye başladığına işaret ediyor.

Yerel seçim sonuçları henüz kesinleşmese de genel tablo ortaya çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir büyükşehir belediyeleri CHP’de kalmaya devam etti.

DEM Parti seçmeni de partisinin adayına rağmen CHP’nin adayı İmamoğlu’nu destekledi. DEM Parti İstanbul eşbaşkan adayları yaptıkları açıklamada, “DEM seçmeni AKP’yi cezalandırdı” dedi. Bölge illerindeki taşımalı seçmen hamlesi iktidar partisine batıda birçok belediyeye mal oldu. Öyle ki, iktidar partisi deyim yerindeyse “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu”.

Urfa’yı Yeniden Refah’a kaptıran iktidar partisi, Bursa’da ise şok yaşadı. İktidar partisinin kazandığı bazı belediyelerde ise YRP’ye seçmen kitlesinin hatırı sayılır bir bölümünü kaptırmış olması ileride yapılacak seçimlerde tabanındaki kayışın hangi partiye olacağını da ortaya çıkarmış oldu.

Bölge illerine “geçici ikametgah” ile taşınan seçmenlerin iktidar partisine bazı ilçe belediyelerini kazandırmış gözükse de kaybettiklerinin yanında pek bir kıymetinin olmadığı da bir gerçek. Haliyle iktidar partisinin seçmen kitlesinde ciddi bir çözülmenin startı yerel seçimin en önemli çıktısı olarak orta yerde durmakta.

İstanbul’u üst üste kazanan ve oylarını arttıran İmamoğlu ve partisi açısından ise bu yerel seçimler yükseliş eğilimine işaret ediyor.

Diyarbakır ve bölge illerinde ise yerel seçim sonuçları kazanılan belediyelerden ziyade iktidar partisine kaybettirilen belediyeler üzerinden bir sevince dönüşmüş durumda. Kayyım marifetiyle yönetilen belediyelerin yeniden kazanılması üzerinden belli bir sevinç yaşansa da İstanbul ve Ankara üzerinden iktidarın hezimete uğramış olması bölgede yaşanan sevinci katlamış durumda.

Yerel seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tabloda iktidar partisinin yaşadığı düşüş eğilimini şimdiden kimi yorumcular erken seçime kapı aralayan bir faktör olarak değerlendirildi. Ankara’da partililerine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “ Önümüzde 4 yıldan fazla süre var” diyerek erken seçime kapıları şimdiden kapadı. Erdoğan, seçim sonuçlarına ilişkin olarak da özeleştiri yapacaklarını söyledi. Erdoğan, “Umduğumuz neticeyi alamadık, irtifa kaybı yaşadık” diyerek seçimde başarısız olduklarını kabul etti.

Türkiye genelinde yerel seçim sonuçlarına ilişkin tablo giderek netleşirken, iktidarın aldığı yerel seçim yenilgisinin sonraki süreçte muhalefet açısından nasıl değerlendirileceğini ise zaman gösterecek. Ancak gelinen noktada ortaya çıkan tablo Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da işaret ettiği gibi iktidar partisinde bir irtifa kaybıdır ve bu irtifa kaybının dip noktasının neresi olacağını ise seçim sonrası ekonominin gidişatı belirleyecektir.

Öte yandan, iktidar partisinin İstanbul’u kazanamamış olması aynı zamanda Murat Kurum’un seçilmiş olsaydı temel icraatı olacak olan Kanal İstanbul projesinin de rafa kalktığı anlamına geliyor.