Kırımızı et fiyatlarındaki yükseliş eğilimi sürüyor. Et ithalatı ile dengelenmeye çalışılan piyasa, üretimdeki düşüşün sürmesinden dolayı gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

hayvancilik-2

Türkiye’de kırmızı et fiyatları zirve üstüne zirve yaparken, hayvan üretiminde önlenemeyen düşüşten kaynaklı dar gelirli yurttaşların sofrasında et görmesi iyice hayal oldu.

Kırımızı et fiyatları gün be gün artarken, artık et fiyatları altın gibi güncellenmeye başladı. Zam üstüne zam alan kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş karşısında etkisiz kalan tarım politikası biran önce revizyona ihtiyaç duyuyor.

Kilogramı en düşük 400 lira olan kırmızı etteki fiyat dalgalanması palyatif çözümlerle dengelenebilecek gibi değil. Hayvan üreticisi küçük üretici ve besiciler artan girdi maliyetleri karşısında çaresiz kalırken, yeterince destek göremeyen yerli üretici iflas üstüne iflas yaşıyor. Gençlerin hayvan üretiminden kopması üretimin geleceği açısından tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor.

kirmizi-et-satislari

Üretimdeki düşüş bir yana önlenemeyen kaçak hayvan ticareti ise piyasadaki arz talep dengesindeki makasın iyice açılmasına neden oluyor. Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Hacı Atlı’nın aktardığı duyumlar, kırmızı et piyasasında yaşanan dalgalanmanın kısa vadede durulmayacağına işaret ediyor. “Sınır dışına kaçırılan sürü sürü küçükbaş hayvanlar” duyumları bir yana üretim kapasitesinin arttırılması yönünde bir türlü alınmayan önlemler hayvan üretimi ve kırmızı et piyasasında yaşanan belirsizlik tablosunun daha da karmaşık bir hal alacağını gösteriyor.

Et ve Süt Kurumu tarafından bir dönem sübvanse edilen zincir marketler gerçekliği orta yerde dururken, yerli üreticinin bir türlü yeterli desteği alamaması tarım politikalarındaki açmazı gözler önüne seriyor.

Üretimin arttırılmadığı, hayvan üretiminin cazip hale getirilmediği bir ortamda kırmızı et fiyatlarının düşmesini beklemek ham hayaldan başka bir şey değil. Biran önce tarım politikalarında ciddi bir revizyon bekleniyor. Yerli üretici artan girdi maliyetleri karşısında daha fazla tutunabilecek güçte değil.

Yurttaşların ucuz ve kaliteli kırmızı et ihtiyacının karşılanmasının üretimin kapasitesinin arttırılmasında ve sınır dışına kaçak hayvan geçişlerinin engellenmesinden başka bir yolu ne yazık ki yok.

Bu noktada bütün görev tarım politikalarını belirleyen siyaset kurumuna ve tarım alanında yetkili olan kurum ve kuruluşlara düşüyor.