Markini 45 yaşlarında saat 16 civarı üzgün bir şekilde yürüyüşe çıkıyor. Bir an kendini bir kanalın kenarında görüyor. Oracıkta bankların birine gözünü iliştiriyor ve yavaşça oturur, önce etrafı kolaçan ediyor. Tam arkasında 1780’ler de yapılmış bir otel, otelin üzerinde DELLE ROSE yazıyor. Boynu bükük, kanalın sağ tarafında, kanal suyunun denize döküldüğünü, hemen kanalın bitiş noktasında, denizde yatların dizildiğini görüyor. 60’lı yaşlarda beyaz sakallı kasketli biri daha yan banka oturur.

…iyi günler… der.

Adam duymaz. Biraz daha ses tonunu yükseltip

…iyi günler… diye tekrar eder. Adam yavaşça başını sağa çevirir. Baş hareketi ile teşekkür eder.

…çok dalgınsınız iyi günler dileğimi ikinci kez tekrarlıyorum. Duymanız için biraz sesimi yükseltim, kusura bakmayın

… 45 yaşındaki adam gülümseyerek vücut dili ile özrünü kabul eder.

…sen hep vücut diliyle mi iletişime geçersin? Bu ara kendimi tanıtayım. Benim adım prof NİETZSCHE Paris’ten buraya doktora geldim.

…benim adım markini, bugün 20 yıllık eşim beni bıraktı gitti.

…NİETZ…insanlar ağaca benzer dallar ne kadar yükseğe çıkarsa kökü de o kadar karanlığa ve kötülüğe gömülür. Yürüyüş yolunda düşenlerin sayısı çok, hedefine ulaşanların sayısı her zaman daha azdır. …MARKİNİ..prof olduğun belli.

NİETZ… yolun sonuna gelmen hangi duraktan  başladı.

MARKİNİ…bana karşı cinsel soğukluk gösterip yatakları ve odayı ayırması ilk duraktı.

NİETZ…sana yapılan cinsel darbe hangi komplikasyonlara neden oldu.

Markini…önce espri dünyamız yok etti, sonra her şey kötüye yorumladık, birlikte gezme, yemek yeme, dostlarla görüşme dünyamız sönümlendi

NİETZ… yani küle dönüştünüz. Doğa kimseye aldırış etmeden sonsuzluğa doğru gider.

Markini.. Bende sonsuzluğa doğru gideceğimize inanıyordum.

NİETZ.. İnançlar hakikatlerin düşmanıdır. Yalandan daha tehlikelidir.

Markini.. Haklısın evdeki sehpanın üstündeki bütün fotoğrafları kaldırması hakikati görmüş oldum. Evliliği mutlu birliktelikte devam etmek için (ekonomik, ideolojik, kültürel, fizyolojik) sosyolojik birleşenlerin eksilmemesi gerekir. Sosyolojik birleşenlerden biri eksildi mi evlilik mekanik bir zorlamaya dönüşür bu hakikatle yüz yüze kaldım.

NİETZ.. kendinden bahsetmen soylu bir davranıştır aksi iki yüzlülüktür. İnsanlar hiçbir şey istemeden hep verdiği zaman soylu davranış olur.

Uygar dünyada insanlar kendini beğenir ve bu onu iyi yürekli yapar yardım etmeye heveslenir.

Markini… yardım etmeyi mi teklif ediyorsun

NİETZ..bir mektup yaz ve içinden geldiği gibi yaz yaşam öykün açığa çıkar. Kimse hakikatten ölmez. İnsanın yaşaması mücadeleye bağlıysa, mücadele edilecek kişinin, hayatta kalmasının yararı vardır. Büyük amaçlar için mücadele edip, bu amaçlar için oldukça yetersiz olunuyorsa ve bu mücadeleden vaz geçecek kadar güçlü değilse, iki yüzlülüğe sürüklenir. Güçlü ırmaklar çalı çırpıyı çakılı da sürükler, güçlü kişilikler aptal ve mankafalıları da sürükler.

Markini… Mektup yazamam çünkü fotoğraflarımı attı, yatağını ayırdı, cinsel ehliyetini kaybetti, cinsel ilişki ona işkence veriyor. Eğitim düzeyimiz de makas çok açık, başarı grafiğimi önemsemiyor.

Bana karşı olan sevgi ve saygısının olmadığını deklere etti.  Pardon Paris’ten geldiğinizi söylemiştiniz, üniversitede ders mi veriyorsunuz.

NİETZ..Venedik’te çok meşhur bir doktor olduğu söylendi adı dr brever

Markini… Rahatsızlığınız ne

NİETZ.. Uyuyamıyorum, kendimi her an ölecek hissediyorum. Geçirdiğim semptomlara karşı, kullandığım ilaçlar, bende komplikasyon oluşturuyor.

O an banktan düşüp bayılıyor.

Not:  Kurguda şahıslar gerçek. Onları bir araya getirmek benim marifetim.

Bu kurgunun devamını sonra yayınlarım.